Succes conturat pe final

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 8-a: FC FARUL CONSTANŢA - DUNĂREA GALAŢI 2-0

Sport 10 Octombrie 2011 / 00:00 1682 accesări

FC Farul, echipă pregătită de Marian Pană, a confirmat formă bună din ultimele etape şi a bifat sâmbătă seara al cincilea joc consecutiv fără eşec, învingând pe teren propriu, scor 2-0, pe Dunărea Galaţi, în etapa a 8-a a Ligii a II-a la fotbal. Într-o formulă defensivă, cu trei fundaşi centrali, constănţenii s-au chinuit în prima repriză, când oaspeţii au dominat clar, având şi o mare ocazie, Alexandru Cristea zguduind bara transversală cu un şut de la 25 m. După pauză, tehnicianul Farului a mutat ofensiv, trecând la clasicul 4-4-2, iar rezultatele s-au simţit în teren, mai ales după ce gălăţenii au rămas în inferioritate numerică, Alexandru Avram fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene în min. 53. Cu un sfert de oră înainte de final, Ivanovici a scos o lovitură de pedeapsă, după un fault comis de portarul Pîrvu, iar Stăncioiu a deschis scorul cu o execuţie perfectă de la punctul cu var. Finalul s-a jucat pe contre, iar în al doilea minut de prelungire Sascău a mărit diferenţa, finalizând o acţiune personală cu un şut din centrul careului.

„Sunt trei puncte enorme, venite la capătul unui meci greu. În prima repriză am fost dominaţi categoric, dar la reluare ne-am reglat, iar jocul a decurs în favoarea noastră. Urmează două meciuri în deplasare, de unde trebuie să ne întoarcem cu cel puţin patru puncte”, a spus Marian Pană.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Marian Pană): M. Toma - L. Dobre, Posteucă, L. Ştefan - Husein (46 Al. Paraschiv), Stăncioiu (90 R. Neagoe), Sascău, Ivanovici, V. Sandu - Pătulea (80 Gh. Badea), Şt. Ciobanu; Dunărea (antrenor Viorel Tănasă): B. Pîrvu - L. Radu, M. Marin, Cucu, D. Popescu - Ionică, Al. Cristea, D. Munteanu, Al. Avram - Grosu, Chelaru. Marcatori: Stăncioiu 75-pen., Sascău 90+2. Cartonaşe galbene: L. Dobre, Al. Paraschiv, Stăncioiu, Ivanovici, Pătulea / B. Pîrvu, Al. Avram (2). Cartonaş roşu: Al. Avram (min. 53). Spectatori: 1.000.