Succes cu bonus pentru RCJ Farul

Rugby / Superliga Naţioanlă, etapa a 10-a: U. CLUJ - RCJ FARUL CONSTANŢA 22-34

Sport 20 Mai 2013 / 00:00 460 accesări

Rugby Club Judeţean Farul Constanţa a obţinut, sâmbătă, a treia victorie consecutivă cu punct bonus. După succesele cu CSM Bucureşti şi Dinamo, rugbyştii constănţeni au câştigat, cu 34-22 (24-10) partida disputată sâmbătă, în deplasare cu Universitatea Cluj, în etapa a 10-a a Superligii Naţionale. Un meci fără miză pentru cele două combatante, dar din care nu a lipsit spectacolul, cele două formaţii reuşind să înscrie şapte eseuri, patru dintre acestea aparţinând echipei constănţene. Titularizat în premieră de Mircea Paraschiv în acest sezon, Pîrvu a înscris primul eseu al partidei în min. 3, reuşita fiind transformată de Jantjies, iar RCJ Farul conducea cu 7-0. Gazdele au redus din diferenţă printr-o penalitate, dar Jantjies a dus scorul la 14-3 pentru Farul după un eseu transformat tot de el. Fostul pilier al Farului, Boar, a adus prima încercare pentru gazde, transformată de Paraschiv, scor 10-14, după care Farul s-a distanţat în min. 28 la 21-10 graţie unei încercări a lui Ogea, eseul acestuia fiind transformat de acelaşi Jantjies. Eliminarea definitivă a lui Van Neel, din min. 35 (n.r. - două galbene în interval de 25 de minute şi implicit cartonaşul roşu), a dezechilibrat doar numeric raportul de forţe. După 24-10 la pauză pentru Farul, în urma unei lovituri de pedeapsă transformate de Jantjies, Raţiu a mai adus alte cinci puncte în contul Constanţei imediat după reluare, eseul fiind transformat de acelaşi Jantjies. La 31-10, RCJ Farul a evoluat puţin mai relaxat, iar Boar a reuşit performanţa să mai înscrie alte două eseuri pentru gazde. Jantjies a înschis tabela dintr-o penalitate în min. 76, RCJ Farul impunându-se cu 34-22.

„O partidă bună a Farului, care a controlat meciul în totalitate, chiar dacă gazdele au înscris două eseuri în final. A fost atins şi obiectivul prin câştigarea cu punct bonus. Urmează o perioadă de pauză competiţională, în care vom avea timp să punem la punct unele detalii“, a declarat Cristi Munteanu, căpitanul Farului, menajat pentru acest meci din cauza unei accidentări.

Pentru RCJ Farul au evoluat: Mătase, Gorun, Leon, Ogea, Raţiu, Agiacai, N. Ion, Van Neel, Bratu, Jantjies, D. Harpe, Gheară, Stein, Apostol, Pîrvu. Au mai intrat: Neacşu şi S. Harpe.

Celelalte rezultate ale etapei: RCM Timişoara - Steaua Bucureşti 29-13, Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti 8-22. Clasament: 1. Steaua 32p, 2. Baia Mare 31p, 3. Timişoara 30p, 4. RCJ FARUL 25p, 5. Dinamo 9p, 6. CSM Bucureşti 8p, 7. Cluj 5p.