Succes de public la sferturile Trofeului “Telegraf”

Sport 24 Februarie 2009 / 00:00 1337 accesări

Din Trofeul “Telegraf” la fotbal în sală, competiţie ajunsă la a 18-a ediţie, au mai rămas de jucat doar patru meciuri, care se vor disputa la sfîrşitul acestei săptămîni. Sferturile de finală, desfăşurate duminică, au captat atenţia iubitorilor fotbalului din Constanţa, care aproape au umplut Sala Sporturilor, mai ales la primele două partide. Au fost şi singurele în care învingătoarele s-au impus fără dubii, chiar dacă scorul cu care a cîştigat Municipal, 3-2, spune altceva. Golurile înscrise de Intersport au venit abia pe final, în ultimele patru minute, iar jucătorii cu experienţă ai Municipalului au ştiut să conserve rezultatul. Săgeata Stejaru a trecut de Înfrăţirea Cogealac cu scorul de 8-1, şi nu 9-1, aşa cum eronat s-a notat în foaia de arbitraj. „Golul” atribuit lui Bocea a fost unul... turcesc, jucătorul Săgeţii reuşind să şuteze pe lîngă poarta goală!!! Rezultatul final putea fi totuşi 9-1, golul lui Vernicu fiind unul de generic, care putea fi socotit dublu: „scăriţă” peste portar, mingea oprindu-se în vinclul porţii adverse! Celelalte două partide au fost cu scîntei, datorită erorilor de arbitraj. În disputa Alpha - Dinamo, la 0-0, Bărăitaru a marcat un gol valabil, însă arbitrul Cornel Bărbulescu, prost plasat, nu a observat cum portarul Stancea a recuperat balonul de dincolo de linia porţii. Dinamo a pierdut însă şi pe mîna ei, pentru că Ţîrcovnicu a ratat o uriaşă ocazie de egalare în ultimul minut de joc! Deşi pornea favorită în partida cu Capitol’84, Callatis Mangalia a părăsit competiţia în sferturi de finală, învinsă cu 3-1. A fost un meci nervos, cu multe cartonaşe galbene şi cu o gravă eroare a arbitrului Ioan Gheorghică, la scorul de 2-1, cînd a „scos” în afara careului un fault clar în careu asupra lui Chelu. Mangalioţii au însă şi partea lor de vină, pentru că portarul Mitu a prins o zi foarte slabă, iar ceilalţi componenţi ai echipei nu au reuşit să-şi valorifice valoarea şi experienţa superioare unor jucători care i-au dominat la capitolul ambiţie.

Rezultatele şi autorii golurilor din sferturile de finală: Intersport - MUNICIPAL 2-3 (Gh. Costea, Ilias - Carabaş 2, Guliu); Înfrăţirea Cogealac - SĂGEATA STEJARU 1-8 (G. Munteanu - Roşca 3, Mortun, Fl. Costea, Anagnoste, Vernicu, Blacioti); ALPHA - Dinamo 1-0 (Chirea); CAPITOL’84 - Callatis Mangalia 3-1 (Bănică Oprea - Abdulhai 3). În finala Campionatului Judeţean de fotbal în sală, Melody a trecut de Dunărea Ostrov cu 6-4 (Asan 2, Halep 2, Rotaru, Diaconu - E. Anghel 2, G. Pitu, Diaconu-autogol).

Sponsorii competiţiei: Hypermarketul Carrefour şi Restaurantul “Rustic”

Sponsorul echipei Telegraf & TV Neptun: China Mall

Parteneri: DSJ şi AJF Constanţa