Succes fără emoţii pentru Medgidia

Handbal (m) / LN-15: CSM Medgidia - CS H&V Piteşti 33-24

Sport 23 Februarie 2009 / 00:00 653 accesări

Aflată în zona fierbinte a clasamentului, CSM Medgidia a obţinut, sîmbătă, o victorie importantă în lupta pentru evitarea retrogradării. Elevii lui Ion Crăciun au trecut fără probleme, pe teren propriu, de CS H&V Piteşti, cu 33-24, în etapa a 15-a a Ligii Naţionale. Prima repriză a fost destul de echilibrată, oaspeţii reuşind să se menţină aproape de Mocanu şi compania, astfel că la pauză CSM avea un avantaj de doar patru goluri, 14-10. Mitanul secund le-a aparţinut în totalitate gazdelor, care s-au distanţat pe tabela de marcaj, asigurîndu-şi un final liniştit. Marcatori: Mocanu 9, Musteaţă 8, Kazic 5, Cazan 4, Dinescu 2, Săulescu 2, Taşcă 2, M.Vasile 1 - pentru CSM Medgidia, respectiv Oprescu 6, Arbone 5, Manea 4, Nedelcu 3, Rebigă 3, Roaua 2, Nemenco 1 - pentru Piteşti. Meciul a fost arbitrat de Adrian Dima şi Florin Ichim (ambii din Galaţi). În urma acestui succes, formaţia din Medgidia a urcat o poziţie în clasament, fiind acum pe locul 10, şi are ocazia să facă un pas decisiv către menţinerea în prima ligă la sfîrşitul acestei săptămîni, cînd va da piept, în deplasare, cu una dintre contracandidatele din subsolul clasamentului, Minaur Baia Mare.

Sîmbătă s-a mai jucat un singur meci din etapa a 15-a: Poli Timişoara - CSM Oradea 31-29. Întîlnirile HC Odorhei - HCM Constanţa 25-21, Lignitul Tg. Jiu - UCM Reşiţa 30-25 şi Ştiinţa Bacău - Dinamo 26-29 s-au disputat în devans. Ultimele partide ale etapei vor avea loc în această săptămînă - marţi: Steaua - Minaur Baia Mare (ora 17.00); miercuri: U. Cluj - Bucovina Suceava (ora 17.00).

11. U. Cluj 14 5 2 7 405-436 12

12. Minaur Baia Mare 14 5 1 8 353-385 11

13. CS H&V Piteşti 15 1 2 12 380-443 4

14. CSM Oradea 15 2 0 13 406-478 4