Succes fără probleme pentru CSV 2004 Tomis

Volei (f) / DA1, etapa a 15-a: CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA - CSM BUCUREŞTI 3:0

Sport 07 Februarie 2011 / 00:00 884 accesări

CS Volei 2004 Tomis Constanţa şi-a continuat parcursul perfect din returul Diviziei A1 la volei feminin, bifând sâmbătă al patrulea succes consecutiv fără set pierdut. Echipa pregătită de Darko Zakoc şi Constantin Alexe s-a impus fără probleme pe teren propriu, scor 3:0 (25:10, 25:12, 25:11), în duelul cu nou-promovata CSM Bucureşti, într-o partidă contând pentru etapa a 15-a. Fără Claudia Gavrilescu, în continuare accidentată, gazdele şi-au permis luxul de a începe jocul fără căpitanul Diana Neaga, lăsată doar rezervă, Zakoc titularizând-o în premieră pe brazilianca Viviane Pessoa. Primul set a avut un debut echilibrat, dar constănţencele şi-au intrat rapid în mână şi au încheiat conturile în doar un sfert de oră, 25:10. Cu extrema Jasna Majstorovic în mare formă, CSV 2004 Tomis a dominat cu autoritate al doilea parţial, câştigat cu 25:12, şi a pus capăt disputei cu un set care a durat doar 13 minute, 25:11. Au evoluat - CSV 2004 Volei (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Viviane - Nikolova, Butnaru, Bobi, Nemţanu, Majstorovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Caetano, Trică, Neaga şi Cazacu); CSM Bucureşti (antrenor Strahil Balov): Grigoriu - Zhernova, Grigorova, Magerova, Hadzhimoskova, Răducă şi Coiculescu - libero (au mai jucat: Melu, Stan, Judea, Vrînceanu şi Irimia). Au arbitrat: Marius Ştefurac (Ploieşti) şi Veronica Papadol (Galaţi). „A fost un meci fără probleme, dar trebuie să jucăm din ce în ce mai bine, pentru că vin partidele cu echipele puternice din campionat”, a spus, la final, Nikolova. „Am avut o misiune uşoară, am jucat bine, însă trebuie să o facem şi mai bine, pentru că ne aşteaptă jocuri mult mai dificile”, a adăugat Bobi.

Celelalte rezultate ale etapei a 15-a: Ştiinţa Bacău - SCM U. Craiova 3:0 (25:16, 25:17, 25:17), CSU Tg. Mureş - Unic Piatra Neamţ 3:2 (24:26, 26:28, 29:27, 25:17, 16:14), Pro Volei Botoşani - CSM Sibiu 3:0 (25:19, 25:17, 25:21); CSM Lugoj - U. Cluj 3:0 (25:21, 25:15, 25:15). Dinamo Bucureşti a stat.