Succes normal pentru tricolori

Fotbal / Preliminariile CM 2014: România - Andorra 4-0 (Torje 29, C. Lazăr 44, Găman 90+2, Al. Maxim 90+3)

Sport 12 Septembrie 2012 / 00:00 385 accesări

Naţionala României şi-a îndeplinit obiectivul în debutul preliminariilor Campionatului Mondial din 2014, bifând ieri a doua victorie consecutivă, 4-0 cu micuţa reprezentativă a Andorrei, în a doua partidă din Grupa D. În faţa a 25.000 de spectatori veniţi pe Arena Naţională, tricolorii s-au chinuit să deschidă scorul aproape jumătate de oră, emoţiile fiind rispită de Torje, cu un şut la colţul lung de la 14 metri. Diferenţa s-a mărit cu un minut înainte de pauză, când C. Lazăr a trimis de la 18 metri lângă bara din dreapta lui J. Gomes. Cele două reuşite nu au descătuşat echipa pregătită de Victor Piţurcă, tricolorii făcând o repriză secundă extrem de slabă. Torje şi compania nu numai că nu au reuşit să înscrie, dar nu şi-au creat nici măcar ocazii mari la poarta oaspeţilor. Mai mult, Tătăruşanu a fost la un pas să scoată mingea din plasă la acţiunea lui Pujol. Ultimele secunde au mai şters din amărăciunea fanilor, Găman reuşind să marcheze golul al treilea cu mult noroc, mingea trimisă cu capul lovind bara şi ricoşind în plasă din J. Gomes. Un minut mai târziu, debutantul Maxim a făcut o cursă de 50 de metri şi a încheiat acţiunea cu un şut la colţul scurt, stabilind scorul final. Succesul duce România pe primul gol în Grupa D, însă urmează dubla de foc cu Turcia şi Olanda.

Au evoluat echipele - România (antrenor Victor Piţurcă): Lobonţ (46 Tătăruşanu) - Măţel, Chiricheş, Găman, Raţ - Bourceanu, C. Lazăr - Torje, Grozav, Tănase (80 Maxim) - Marica (55 Rusescu); Andorra (antrenor Jesus Luis Alvarez): J. Gomes - Rodrigues, E. Garcia, Lima, Pujol (79 Peppe) - Vieira, Ayala, S. Gomez (69 Silva), Clemente (86 Moreno), Lorenzo - M. Garcia. Cartonaşe: Lima. Arbitru: Pavle Radovanovic. Asistenţi: Dragan Vujovic şi Veselin Radunovic.