Succes zdrobitor pentru Viitorul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 3-a: FC VIITORUL CONSTANŢA - DINAMO II BUCUREŞTI 5-1

Sport 05 Septembrie 2011 / 00:00 752 accesări

FC Viitorul Constanţa s-a temut mult de meciul de sâmbătă, cu Dinamo II Bucureşti, din etapa a 3-a a Ligii a II-a la fotbal, însă temerile constănţenilor aveau să fie risipite încă din prima repriză. Deşi a primit întăriri de la prima echipă, Dinamo II a fost departe de ceea ce arătase în primele două partide, iar scorul final, 5-1 (3-0) pentru Viitorul, nu a mai surprins pe nimeni. Lazăr a trimis în transversală în min. 2, Chiţu nu l-a putut învinge nici el pe Ciucă în min. 6, dar a făcut-o V. Rusu, în min. 8, când a profitat de o nesincronizare între Niţu şi Ciucă şi a deschis scorul, 1-0 pentru Viitorul. Peste doar două minute Chiţu a majorat diferenţa, înscriind cu un şut la colţul lung. Liviu Ganea şi Păun sunt inexistenţi pe teren, iar cei care reuşesc să înscrie sunt tot jucătorii gazdă: V. Rusu este perfect lansat printre fundaşii adverşi, driblează portarul şi duce scorul la 3-0 încă din min. 23. Dinamo a redus din diferenţă prin Bucşă în min. 78, dar până la final Viitorul a mai punctat în două rânduri, prin nou-intratul V. Simion, prima oară în min. 82, cu o frumoasă lovitură de cap, iar apoi cu un şut plasat de la 10 m, cu trei minute înainte de final. „Am făcut multe greşeli, dar consider că Viitorul a jucat mult mai bine şi ar fi meritat oricum victoria“, a spus la final antrenorul oaspeţilor, Flavius Stoican. „Am întâlnit o echipă bună. Ne aşteptam la un meci dificil şi este meritul întregii echipe pentru această victorie. Mă bucur că jucătorii au respectat indicaţiile şi ceea ce am lucrat la antrenamente. Nu ştiu dacă a fost inspiraţie introducerea lui Simion. El s-a alăturat mai târziu lotului nostru, avea nevoie de o perioadă de adaptare, dar ştiam că este un jucător de valoare“, a declarat şi tehnicianul Viitorului, Cătălin Anghel.

Au evoluat - Viitorul: Costea - Ninu, Larie, Bejan, Turcu - Lazăr, Benzar, Cristocea (79 V. Simion) - Albu (57 Păcuraru), V. Rusu (60 Hertu), A. Chiţu; Dinamo II: Ciucă - Cazacu (32 Stanca), Niţu (46 Ioniţă), Crişan, Muşat - Scărlătescu, Albert, Bucşă, Păun - Bucă (71 Stănescu), L. Ganea. Cartonaşe galbene: Albu, Cristocea / Bucă. Au arbitrat: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) / Cătălin Teodor şi Marius Marchidanu (ambii din Brăila).