Succese pentru luptătorii constănţeni la Cupa României

Sport 28 Noiembrie 2012 / 00:00 385 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, în sala “Gheorghe Berceanu” a Liceului Gheorghe Eliade din Bucureşti, s-a desfăşurat ultima competiţie oficială de lupte a anului, Cupa României pentru juniori. Cluburile constănţene au participat cu 11 sportivi, iar nouă dintre ei au reuşit să urce pe podium. La lupte greco-romane, LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) are doi campioni, pe Iulian Grăjdan (categoria 55 kg) şi Dorin Pîrvan (96 kg). Sebastian Agrigoroşoaiei (74 kg) s-a clasat pe locul 2, iar Valentin Ştefan (55 kg) a ocupat locul 3. Flavius Moise (63 kg), care era uşor accidentat, a câştigat primul meci, după care a fost retras din concurs pentru a fi menajat. LPS a avut doi reprezentanţi şi la lupte libere, Sergiu Olteanu (84 kg) şi Ştefan Marin (120 kg), iar ambii s-au clasat pe locul 2. Tot la libere, doi dintre cei trei sportivi de la CSŞ Mangalia (antrenor Marian Oancea) au urcat pe podium: Denisa Macovei a câştigat la categoria 72 kg, iar Nicoleta Popa a fost a doua la 48 kg. Mădălin Pîrvulescu (74 kg) nu s-a clasat. În fine, CS Farul Constanţa (antrenor Vasile Duşu) l-a avut în concurs pe Laurenţiu Gîţu, membru al lotului naţional, care a ocupat locul 3 la categoria 84 kg. „A fost o competiţie foarte puternică, la care au participat 225 de sportivi, la ambele stiluri“, a declarat antrenorul Ioan Giuglea. În competiţia pe echipe, LPS a ocupat primul loc la stilul greco-romane.