Suedia, lecţie de handbal în România

Handbal (m) / Preliminariile CE 2010: România - Suedia 29-36

Sport 01 Decembrie 2008 / 00:00 617 accesări

După un start lansat cu victorii contra Turciei şi Poloniei, naţionala de handbal masculin a României a înregistrat săptămîna trecută două înfrîngeri, diminuîndu-şi şansele de calificare la Campionatul European din 2010. Învinşi miercuri, în Muntenegru, tricolorii lui Aihan Omer au capotat, ieri dimineaţă, şi în faţa Suediei, într-un joc disputat la Reşiţa şi care a opus singurele echipe din lume care au cucerit cîte patru titluri mondiale (România - 1961, 1964, 1970 şi 1974, Suedia - 1954, 1958, 1990 şi 1999). Chiar dacă românii au început mai bine partida (3-1, min. 5), nordicii au revenit rapid şi în min. 10 şi-au asigurat un avantaj consistent, 8-4. După ce Lennartssond a punctat în min. 16 pentru 12-7, România a declanşat cursa de urmărire. Cu Ghionea în mare formă, tricolorii s-au apropiat în min. 24 la un singur pas, 14-15, însă, imediat, extrema lui Pick Szeged a dat cu piciorul egalării, irosind o aruncare de la 7m. Preluată în iarnă de fostele mari glorii Staffan Olsson şi Ola Lindgren, Suedia a controlat finalul reprizei, astfel că la jumătatea partidei tabela indica 15-19 pentru oaspeţi. După pauză, România a încercat să recupereze handicapul, însă cel mai mult a reuşit să se apropie la două goluri (18-20, 23-25 şi 24-26). Toate speranţele într-un rezultat pozitiv s-au risipit după reuşita lui Jurcă, din min. 48, pentru 25-28. Au urmat şapte minute de coşmar pentru jucătorii lui Omer, interval în care scandinavii, inspiraţi de Doder, au punctat de şapte ori, fără să primească vreun gol (25-35, min. 55)! Scorul final a fost 36-29 în favoarea Suediei, care şi-a consolidat prima poziţie în Grupa A preliminară cu număr maxim de puncte după trei jocuri disputate. România a găsit rareori soluţii în blocarea liniei de 9 m a suedezilor şi a păcătuit îndeosebi la linia de 7 m, ratînd patru aruncări de penalitate (Ghionea 2, Toma şi Irimescu). Tricolorii vor susţine celelalte patru partide din Grupa A în luna iunie a anului viitor, primul joc fiind programat pe terenul Suediei, pe 10 sau 11 iunie. La Campionatul European din Austria din 2010 se vor califica primele două clasate din fiecare grupă.

Au evoluat - România (antrenor Aihan Omer): Popescu, Stănescu, Timofte 1g, Buricea, Petrea 3g, Stavrositu, Şania, Toma 3g, Ghionea 10g (3x7m), Pîrîianu 1g, Jurcă 2g, Irimescu 6g (2x7m), Iacob, Cozma 3g; Suedia (antrenori Staffan Olsson şi Ola Lindgren): Sandstrom, Ohlander, Sjostrand, Gustavsson 2g, Lundstrom 1g, Andersson 6g, Kallman 2g, L. Karlsson 3g (1x7m), Lennartsson 8g, Doder 10g, Stenbacken 1g, Grundsten, Larholm, T. Karlsson 3g. Au arbitrat: Darko Repensek şi Janko Pozeznik (ambii din Slovenia).

Într-o altă partidă contînd pentru în Grupa A preliminară: Turcia - Muntenegru 31-37 (16-19).