Super Mario a stors “Portocala”

GRUPA B: OLANDA - GERMANIA 1-2 (Van Persie 73 / M. Gomez 24, 38)

Sport 14 Iunie 2012 / 00:00 509 accesări

Duelul titanilor, dintre Olanda şi Germania, s-a ridicat în totalitate la înălţimea aşteptărilor, cele două formaţii oferind una dintre cele mai frumoase partide de până acum de la EURO 2012. Cu Van Persie în ofensivă, sprijinit de un trident de vis, Robben - Sneijder - Afellay, Olanda spera să-şi revină după şocul cu Danemarca din prima rundă şi să învingă Germania lui Super Mario Gomez. “Portocala mecanică” a fost echipa cu o posesie mai bună încă din primele minute, dar bara lui Mesut Ozil din primele zece minute avertiza că Mannschaft-ul nu se mulţumeşte cu un punct care să-i păstreze prima şansă la calificare. Şi, în min. 24, la următoarea fază periculoasă la poarta lui Stekelenburg, Mario Gomez l-a executat pe portarul olandez cu un şut plasat de la 12 m după o pasă pe culoar a lui Schweinsteiger. Aceiaşi jucători ai lui Bayern Munchen au lucrat şi golul doi, în aceleaşi roluri, Bastian ca servant şi Super Mario ca marcator, ultimul învingând-ul pe Stekelenburg, în min. 38, cu un şut în diagonală de la 14 m. Mai mult, la ultima fază a meciului, Arjen Robben a fost aproape de autogol, dar a fost salvat de intervenţia de ultim moment a portarului. Bert van Marwijk i-a introdus după pauză pe Huntellar şi Van der Vaart, însă cei care au controlat cu autoritate primele 25 de minute ale părţii a doua au fost nemţii, care au irosit şansa de a-şi mări avantajul pe tabelă în min. 52, prin Hummels, blocat în două rânduri de Stekelenburg. Robbie van Persie a dat impresia că Olanda poate reveni, însă golul său din min. 73 s-a dovedit singurul moment de sclipire din jocul vicecampioanei mondiale. S-a încheiat 2-1 pentru Germania, rezultat în urma căruia, surprinzător, Germania nu este calificată matematic, iar Olanda mai păstrează şanse teoretice la calificare în sferturi.

Au evoluat - Olanda (antrenor Bert van Marwijk): Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems - Van Bommel (46 Van der Vaart), N. de Jong - Robben (82 Kuyt), Sneijder, Afellay (46 Huntellar) - Van Persie; Germania (antrenor Joachim Low): Neuer - J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - T. Muller (90+1 Bender), Ozil (81 Kroos), Podolski - M. Gomez (72 Klose). Cartonaşe galbene: Willems, de Jong / J. Boateng. Au arbitrat: Jonas Eriksson (centru) - Stefan Wittberg, Mathias Klasenius (asistenţi) - Markus Strombergsson, Stefan Johannesson (asistenţi suplimentari - toţi din Suedia) - Tom Harald Hagen (rezervă - Norvegia).