Takuma Sato a câștigat Cursa de 500 mile de la Indianapolis

29 Mai 2017 / 08:30 391 accesări

Japonezul Takuma Sato a câștigat cea de-a 101-a ediție a prestigioasei Curse automobilistice de 500 mile de la Indianapolis (Statele Unite), desfășurată duminică, în timp ce spaniolul Fernando Alonso, dublu campion mondial de Formula 1, a fost nevoit să abandoneze din cauza unei defecțiuni la motor.

Alonso se afla în plutonul fruntaș cu 21 de tururi înainte de sosire în momentul în care propulsorul monopostului său a cedat, chiar în linia dreaptă din fața standurilor. Pilotul iberic s-a aflat de mai multe ori la conducere pe parcursul cursei, însă victoria a revenit în final colegului său de la echipa Andretti Autosport, care a trecut primul linia de sosire, după un duel final cu brazilianul Helio Castroneves, liderul campionatului IndyCar.

Takuma Sato, în vârstă de 40 ani, care a concurat în trecut în Formula 1, a devenit cu această ocazie primul japonez care reușește să se impună pe ovalul de la Indianapolis, în cea mai importantă cursă de pe continentul nord-american rezervată monoposturilor.

Francezul Simon Pagenaud, campionul en titre din IndyCar, s-a clasat pe locul al 14-lea, după ce și-a văzut bolidul deteriorat în urma unui acroșaj la jumătatea cursei.

Clasamentul Cursei de 500 mile de la Indianapolis)

1. Takuma Sato (Japonia/Andretti Autosport) 200 de tururi în 3h13min.03sec. (viteză medie: 250,08 km/h)