Tecău, eliminat de la Turneul Campionilor

Sport 26 Noiembrie 2011 / 00:00 403 accesări

Prezent pentru prima oară la Turneul Campionilor, Horia Tecău a ratat şansa de a se califica în semifinalele competiţiei găzduită la Londra, care adună la start cele mai bune opt echipe de dubul din lume. Constănţeanul şi partenerul său, suedezul Robert Lindstedt, au pierdut, vineri, meciul decisiv pentru locul secund în Grupa A în faţa cuplului format din Jurgen Melzer (Austria) şi Phillip Petzschner (Germania), cu 3-6, 4-6. Debutul partidei a fost echilibrat, mergându-se cap la cap până la scorul de 3-4, când Tecău şi-a pierdut serviciul, oferindu-le adversarilor şansa de a servi pentru set. Game-ul următor, Tecău şi Lindstedt au avut ocazia de a reveni în joc, dar au irosit două mingi de break şi setul a revenit perechii austriaco-germane. Obligaţi să câştige măcar un set pentru a rămâne în cărţile calificării, tenismanul constănţean şi colegul său au cedat presiunii şi adversarii au obţinut un break încă din startul setului secund. Serviciul pierdut s-a dovedit decisiv, iar Tecău şi Lindstedt, favoriţi nr. 6, nu şi-au luat revanşa în faţa lui Melzer şi Petzschner, care i-au învins şi anul trecut, în finala de la Wimbledon. Drept urmare, Tecău a rămas cu bucuria primei prezenţe la Turneul Campionilor, încununată cu o victorie, şi cu speranţa că vor urma multe altele.