Tecău, eşec la dublu mixt la Wimbledon

Sport 30 Iunie 2012 / 00:00 350 accesări

Calificat în turul secund al probei de dublu de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, alături de suedezul Robert Lindstedt, constănţeanul Horia Tecău a debutat vineri şi în proba de dublu mixt. Sportivul în vârstă de 27 de ani a făcut pereche cu americanca Bethanie Mattek-Sands, alături de care a cucerit singurul titlu de Grand Slam din palmares, în acest an, la Australian Open. Din păcate, cei doi au cedat încă din runda inaugurală în faţa dublului israelian format din Jonathan Erlich şi Shahar Peer, cu 5-7, 1-6. Sâmbătă, Tecău şi Lindstedt, favoriţi nr. 5, vor juca în turul secund la dublu împotriva cuplului thailandez format din fraţii Sanchai şi Sonchat Ratiwatana. Întâlnirea ar fi trebuit să aibă loc vineri, dar a fost amânată cu o zi din cauza programului aglomerat.

Vineri, România a pierdut şi ultima reprezentantă pe tabloul de simplu, Sorana Cirstea fiind eliminata în turul al treilea. Tenismena clasată pe locul 52 WTA nu a mai repetat jocul bun din confruntarea cu Na Li, din runda anterioară, fiind învinsă clar de Maria Kirilenko (Rusia), cap de serie nr. 17, cu 6-3, 6-1.