Tecău, în sferturi la Sydney

Tenis de câmp

Sport 08 Ianuarie 2018 / 09:26 542 accesări
Florin Mergea a pierdut în primul tur la dublu, Horia Tecău a ajuns în sferturi

În primul tur al turneului ATP de la Sydney, dotat cu premii în valoare de 468.910 dolari, la dublu, tenismenii români au înregistrat rezultate diferite. Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, favoriţii numărul 2, au obţinut victoria în partida cu perechea Paolo Lorenzi (Italia) / Mischa Zverev (Germania), scor 7-6 (7/3), 6-4, după o oră şi 26 de minute de joc. În schimb, Florin Mergea şi sârbul Nenad Zimonjic au pierdut întâlnirea cu principalii favoriţi, Lukasz Kubot (Polonia) şi Marcelo Melo (Brazilia), scor 6-7 (6/8), 3-6. Mergea şi Zimonjic vor primi un cec în valoare de 2.430 dolari pentru prezenţa în primul tur la Sydney.

Prin calificarea în sferturile de finală, Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec în valoare de 4.140 şi 45 de puncte ATP, iar pentru a ajunge în semifinale trebuie să treacă de învingătorii din meciul Juan Sebastian Cabal / Robert Farah (Columbia) - Leonardo Mayer / Diego Schwartzman (Argentina).