Tecău, în sferturi la Wimbledon

Sport 05 Iulie 2012 / 00:00 350 accesări

Cel mai bun jucător român de tenis al momentului, constănţeanul Horia Tecău, îşi continuă aventura la Wimbledon, cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului. Astfel, sportivul în vârstă de 27 de ani şi partenerul său, suedezul Robert Lindstedt, s-au calificat, ieri, în sferturile de finală ale turneului londonez, după ce au trecut, în optimi, cu 6-4, 7-5, 7-6, de cuplul belgian alcătuit din Steve Darcis şi Olivier Rochus. Cel mai puternic adversar al perechii româno-suedeză a fost însă ploaia, care a întrerupt meciul în trei rânduri. Mai întâi, marţi seară, când Tecău şi Lindstedt, capi de serie nr. 5, se aflau în avantaj, după ce câştigaseră primul set. Ieri, după doar o jumătate de oră, la scorul 4-3 în setul secund pentru Tecău şi Lindstedt, jucătorii au fost nevoiţi să intre la cabine, din nou, din cauza stropilor de ploaie. Povestea s-a repetat în setul al treilea, când belgienii conduceau cu 3-2, dar Tecău şi Lindstedt au revenit şi au obţinut biletele pentru sferturi. Tecău şi Lindstedt vor lupta astăzi pentru un loc în careul de aşi cu dublul format din italianul Daniele Bracciali şi austriacul Julian Knowle. Prin calificarea în sferturile de finală la Wimbledon, Tecău şi Lindstedt, care au jucat în finală la ultimele două ediţii, şi-au asigurat un cec în valoare de 32.500 de lire sterline.