Tecău, în turul 2 la Roland Garros şi la dublu mixt

Sport 27 Mai 2011 / 00:00 549 accesări

Perechea formată din constănţeanul Horia Tecău şi Barbora Zahlavova Strycova (România / Cehia) s-a calificat în turul secund al turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului. În primul tur, Strycova şi Tecău au trecut de cuplul italian Flavia Pennetta / Potito Starace, scor 6-4, 7-5. Perechea româno-cehă va evolua în turul secund în compania perechii Liezel Huber / Wesley Moodie (SUA / Africa de Sud), cap de serie nr. 6 sau Amelie Mauresmo / Michael Llodra (Franţa). Mauresmo, care s-a retras din activitate în 2009, revine pe terenul de tenis, la Roland-Garros, după ce a fost înscrisă pentru această probă, fără să fie anunţată, de Llodra.

CÎRSTEA A ÎNVINS ÎN DUELUL ROMÂNESC. Duelul românesc din turul secund de la Roland Garros a fost câştigat de Sorana Cîrstea, care a rămas astfel singura jucătoare din România prezentă pe tabloul de simplu. Fostă sfert-finalistă pe zgura pariziană în urmă cu doi ani, Cîrstea (nr. 99 WTA) s-a impus, cu 6-2, 7-5, în faţa Alexandrei Dulgheru, favorita nr. 27 la câştigarea turneului din capitala Franţei. Cîrstea, în vârstă 21 ani, este prezentă pentru al patrulea an consecutiv pe tabloul principal de la Roland Garros. Pentru a ajunge în optimile de finală ale turneului, Cîrstea va trebui să treacă în turul 3 de chinezoaica Na Li, a şasea favorită. Cîrstea şi-a asigurat un cec în valoare de 42.000 de euro şi 160 de puncte WTA, în timp ce Dulgheru va primi 25.000 euro şi 100 puncte WTA pentru participarea la simplu.