Tecău l-a învins pe Federer

Tenis de câmp / În turneul de la Dubai

Sport 25 Februarie 2015 / 00:00 661 accesări

Perechea formată din tenismanul constănțean Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie nr. 2, s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Dubai, dotat cu premii în valoare totală de 2.082.605 dolari. Cuplul româno-olandez a avut parte de o partidă extrem de dificilă în primul tur al turneului de 500 de puncte de la Dubai, împotriva elveţienilor Roger Federer, fost lider al clasamentului ATP de simplu, şi Michael Lammer, care au primit un wild-card pentru tabloul de dublu. Aflat pe locul 2 ATP la simplu, Federer a disputat primul meci de dublu din acest an, după ce, în luna noiembrie a anului trecut, a făcut pereche cu Stanislas Wawrinka în echipa de Cupa Davis a Elveţiei, care a câştigat finala competiţiei în faţa Franţei. Ajuns pe locul 125 ATP la dublu, cea mai bună clasare fiind pe locul 24 ATP, Federer a făcut un joc bun, în special în setul secund. Victorioşi în primul set, Tecău şi Rojer au avut mari emoţii în tie-break-ul celui de-al doilea parţial, când perechea elveţiană a beneficiat de patru şanse de a restabili egalitatea. În plus, favoriţii nr. 2 s-au chinuit să încheie ostilităţile, fructificând abia a cincea minge de meci. În cele din urmă, Tecău şi Rojer s-au impus cu 6-4 și 7-6 (14/12), după o oră şi 29 de minute, iar prin calificarea în sferturi şi-au asigurat un cec în valoare de 15.340 de dolari şi 90 de puncte ATP. La Dubai este prezentă şi echipa alcătuită din Florin Mergea și Dominic Inglot (Marea Britanie), care s-a calificat, de asemenea, în sferturi, unde i-ar putea întâlni pe gemenii Mike şi Bob Bryan, cei doi americani fiind liderii clasamentului mondial.