Tecău şi Rojer - în sferturile probei de dublu, la Miami Open

Tenis de câmp / Turneul de la Miami

Sport 31 Martie 2015 / 00:00 542 accesări

Perechea formată din constănțeanul Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 4, s-a calificat, aseară, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie Premier Mandatory Miami Open, dotat cu premii totale de 5.381.235 de dolari. Tecău şi Rojer au învins în turul secund, cu scorul de 6-7 (6/8), 6-3, 10-2, după o oră şi 29 de minute de joc, cuplul columbian format din Juan Sebastian Cabal și Robert Farah. După ce au cedat în primul set în tie-break, Tecău și Roger au revenit și s-au impus fără prea mari probleme, atât în setul secund, cât și în super tie-break. Reamintim că în primul tur al turneului de la Miami, Tecău şi Rojer au învins cuplul Florin Mergea / Dominic Inglot (România / Marea Britanie).

În sferturi, Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer vor întâlni perechea americană alcătuită din John Isner și Sam Querrey.

Premiul pentru prezența în sferturile de finală la dublu este de 36.770 de dolari şi 180 de puncte.