Tecău și Rojer, în sferturi la Indian Wells

Tenis de câmp / Turneul de la Indian Wells

Sport 14 Martie 2017 / 13:11 366 accesări
Horia Tecău poate ajunge în penultimul act al turneului californian

Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer au câştigat meciul cu dublul britanic Daniel Evans / Andy Murray, scor 6-4, 6-3, după o oră şi şapte minute de joc, şi s-au calificat, în premieră, în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Indian Wells, dotat cu premii în valoare totală de 7.913.405 dolari. Tecău şi Rojer şi-au asigurat astfel 180 de puncte în clasamentul ATP şi un cec în valoare de 48.010 dolari. În sferturi, dublul româno-olandez va juca împotriva perechii Jamie Murray (Marea Britanie) / Bruno Soares (Brazilia), cap de serie nr. 4. Tecău și Rojer i-au învins pe Murray și Soares în singura lor confruntare, disputată în 2016, scor 4-6, 6-2, 11-9, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

În precedentele două participări la Indian Wells, Tecău şi Rojer au fost eliminați în primul tur. La începutul lunii martie, Tecău şi Rojer au câştigat primul trofeu după o pauză de zece luni, la Dubai.

În schimb, Florin Mergea și pakistanezul Aisam-Ul-Haq Qureshi au fost învinşi de cuplul Gilles Muller (Luxemburg) / Sam Querrey (SUA), scor 1-6, 6-1, 10-6, ratând calificarea în sferturi. Mergea și Qureshi vor primi 25.320 de dolari şi 90 de puncte ATP. Florin Mergea este în căutarea unui parteneriat constant în circuitul mondial de dublu, după ce în acest an a mai evoluat alături de britanicul Dominic Inglot şi de sârbul Viktor Troicki. Mergea şi Inglot au mai făcut echipă în perioada 2014-2016 şi au reuşit finale la Montpellier şi Auckland, precum şi sferturi de finală la Indian Wells şi Openul Australiei, toate în 2015. Cea mai bună perioadă la dublu pentru Mergea a fost alături de indianul Rohan Bopanna, între 2015 şi 2016. Cei doi au câştigat două turnee (Stuttgart şi Madrid, ambele în 2015) şi au mai disputat cinci finale (Casablanca, Halle și Turneul Campionilor - toate în 2015, Sydney și Madrid - ambele în 2016).