Tecău, start cu stângul la Turneul Campionilor

Tenis de câmp / Turneul Campionilor de la Londra

Sport 11 Noiembrie 2014 / 00:00 653 accesări

Prezent pentru a treia la Turneul Campionilor, competiție care adună la start cele mai bune opt echipe ale sezonului în circuitul ATP și care are loc la Londra, constănțeanul Horia Tecău a debutat cu o înfrângere. Astfel, sportivul în vârstă de 29 de ani și coechipierul său, olandezul Jean-Julien Rojer, favoriți nr. 5, au cedat în disputa cu dublul format din Alexander Peya (Austria) și Bruno Soares (Brazilia), în primul meci din Grupa A, cu 3-6, 6-3, 10-12, după o oră şi 28 de minute. Debutul partidei a fost nefavorabil perechii româno-olandeze, care a fost condusă cu 2-0, după ce Tecău și-a pierdut serviciul. A venit rapid re-break-ul și scorul a devenit din nou egal, 2-2, însă finalul setului le-a aparținut lui Peya și Soares, care au mai reușit un break, de această dată pe serviciul lui Rojer. Mult mai deciși, Tecău și Rojer au condus ostilitățile în setul secund și au reușit break-ul decisiv la scorul de 3-2. Foarte exact la fileu, constănțeanul a încheiat setul cu o execuție spectaculoasă și a împins întâlnirea în super tie-break. Favoriți nr. 3, Peya și Soares au pornit în trombă și au condus cu 5-1, dar dublul româno-olandez a avut o revenire de senzație și a egalat după ce a câștigat patru puncte consecutive. Finalul a fost dramatic, Tecău și Rojer având o minge de meci, după ce reușiseră să salveze una la scorul de 9-8 în favoarea adversarilor. Nu au profitat însă de șansa ivită și au cedat la debut, micșorându-și considerabil șansele de a depăși faza grupelor. În celălalt meci din grupă, s-au întâlnit aseară, după închiderea ediției, liderii clasamentului mondial, americanii Bob și Mike Bryan, și cuplul alcătuit din Robert Lindstedt (Suedia) și Lukasz Kubot (Polonia).

Duminică seară, Roger Federer (Elveţia) a trecut de Milos Raonic (Canada), cu 6-1, 7-6 (7/0), după o oră şi 28 de minute, iar dublul format din Ivan Dodig (Croația) și Marcelo Melo (Brazilia), cap de serie nr. 7, a învins cuplul alcătuit din Daniel Nestor (Canada) și Nenad Zimonjic (Serbia), cap de serie nr. 2, cu 6-3, 7-5. Aseară, în primul meci de simplu al zilei, Stanislas Wawrinka (Elveţia) l-a învins pe Tomas Berdych (Cehia), cu 6-1, 6-1, în timp ce a doua partidă, Novak Djokovic (Serbia) - Marin Cilic (Croaţia), s-a terminat după închiderea ediției.