Telegraf & TV Neptun a preluat şefia în Grupa B

Liga I la fotbal pe plajă

Sport 28 Iulie 2007 / 00:00 1125 accesări

Al doilea week-end al primei ligi la fotbal pe plajă a început cu un meci nebun, jucat de Telegraf & TV Neptun şi Scuba Centrul de Scafandri, în Grupa B a campionatului. Partida s-a încheiat la egalitate, 5-5, însă ambele echipe au trecut pe lîngă victorie într-o întîlnire care i-a încîntat pe spectatorii prezenţi în tribuna arenei de lîngă Melody. Telegraf & TV Neptun a dominat prima repriză, însă a ratat enorm, campioni la acest capitol fiind Ciprian Mihai şi Răzvan Dîrmon. În repriza a doua, Scuba a deschis... norocos scorul, printr-un şut puternic expediat de la centrul terenului de Manuel Stanoiev, mingea lovind întîi stîlpul din dreapta portarului Adrian Lungu. Înaintea ultimei reprize era 2-0, după reuşita lui Mihai Bălău. În repriza a treia, nebunia s-a declanşat pe teren: în primul minut s-au dat două goluri de la centrul terenului, mai întîi Stanoiev, apoi Hristu Dumitru, după care Telegraf a egalat pînă în min. 5, graţie lui Dîrmon şi Stelică Perifan! Festivalul de goluri a continuat pînă la final: 4-3 pentru Scuba - Iulian Bărăitaru (min. 7), 4-4 Dîrmon (min. 9), 4-5 Daniel Rădulescu (min. 10), 5-5 Stanoiev (min. 12). Repriza de prelungiri a durat doar... şase secunde, pentru că Stanoiev a înscris golul de aur printr-un şut de la centrul terenului şi a adus două puncte pentru Scuba! Au mai jucat: Costel Maxim, Paul Alexe, Dragoş Drăghiţă (Telegraf), respectiv Pavlov, Milcoveanu, Ciorîia, Glăvan, Parnea şi Răşoiu (Scuba).

Celelalte rezultate de vineri: Melody - Alemannia 3-1 (Lucian Sandu 3 - Alexandru Paraschiv); Corabia Piraţilor - Boca Juniors 3-2 (Cătălin Agafiţei, Daniel Niţă, Liviu Croitoru - Andrei Ciupală 2). Programul meciurilor din acest week-end - sîmbătă, ora 17.00: Metropolis - Spartanii (Grupa B); ora 17.50: Rechinii - Scuba (Grupa B); ora 18.40: Corabia Piraţilor - Eforie (Grupa A); ora 19.30: Alemannia - Municipal (Grupa A); duminică, ora 8.30: Telegraf & TV Neptun - Spartanii (Grupa B); ora 9.20: Eforie - Melody (Grupa A); ora 10.10: Rechinii - Metropolis (Grupa B). Clasament Grupa A: 1. Corabia 9p (3j); 2. Melody 3p (2j). 3. Eforie 2p (1j); 4. Municipal 1p (2j); 5. Boca 0p (0j); 6. Alemannia 0p (1j). Clasament Grupa B: 1. Telegraf & TV Neptun 7p (3j); 2. Rechinii 6p (2j); 3. Spartanii 3p (2j); 4. Scuba 2p (1j); 5. Metropolis 0p (1j); 6. Naţionala Artiştilor 0p (1j); 7. Agro United 0p (2j).