Teste reuşite pentru formaţiile constănţene

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1

Sport 18 Februarie 2013 / 00:00 741 accesări

FC Farul Constanţa şi Săgeata Năvodari, cele două formaţii constănţene din liga secundă, au jucat, ieri, meciuri amicale în cadrul stagiilor de pregătire pe care le efectuează în Antalya (Turcia). Învinşi cu 1-0 în primul joc de formaţia secundă a clubului rus din prima ligă Mordovia Saransk, elevii lui Alin Artimon au cedat la limită şi în partida de verificare cu echipa din liga secundă rusă FK Gornyak Uchaly, cu 1-2. Antrenorul Alin Artimon a început partida în următoarea formulă: Curcă - Birău, Buzea, Bumbac, Drugă - I. Constantinescu, Săceanu, Călinţaru - Ivanovici, S. Chiţu, Mucsi. Constănţenii au dominat prima repriză, intrând în avantaj la cabine, 1-0, golul fiind marcat de mijlocaşul Petre Ivanovici. La reluare, Artimon a schimbat întreaga echipă: I. Neagu - Bejan, Ţabără, I. Popescu, Niţescu - Nicola, Stavian, S. Popescu - Coteanu, Stoianof, Pîslaru, iar adversarii au răsturnat situaţia de pe tabela de marcaj. „În prima repriză am jucat foarte bine şi sunt foarte mulţumit de cum s-a prezentat echipa. De atfel, în formula de start nu am primit goluri în amicale”, a spus Artimon. Următorul joc al Farului este programat miercuri, împotriva formaţiei de primă ligă din Kazahstan Aktobe.

În schimb, Săgeata Năvodari a bifat primul succes din această iarnă, învingând la scor pe FK Kyzylzhar Petropavlovsk, din liga secundă din Kazahstan, cu 3-0, prin golurile marcare de Pantelie (min. 15), Diaby (min. 62) şi Tigoianu (min. 76). Antrenorul Constantin Gache a început jocul în următoarea formulă: Viciu - Filip, Goşa, Fl. Popa, Aniţoiu - V. Apostol, Coconaşu, Vezan, Bozeşan - D. Zaharia, Pantelie. După pauză a fost rulat întreg lotul de jucători: Gordin, Puia, Sg. Bar, Feraru, Ologu, Diaby, Cazan, Bangheorghe, Tigoianu şi Şicu. Săgeata va susţine marţi următoarea partida amicală din acest cantonament, cu un adversar încă nestabilit.