Thriller la Mangalia

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 10-a: CALLATIS MANGALIA - FC BOTOŞANI 3-2

Sport 24 Octombrie 2011 / 00:00 628 accesări

Callatis Mangalia şi FC Botoşani au oferit un meci interzis cardiacilor, sâmbătă, în etapa a 10-a a Ligii a II-a la fotbal, gazdele impunându-se în final cu 3-2 (1-2). Oaspeţii au început mai bine meciul, iar după primele zece minute conduceau cu 2-0, Vâscan punctând în min. 4 cu un şut sub transversală de la 12 m şi şase minute mai târziu când a reluat de la 10 m o centrare venită de pe partea stângă a atacului. Tot oaspeţii au înscris şi în min. 15, dar în proprie poartă, Poverlovici având o execuţie ciudată, prin care a readus speranţa pe stadionul “Central“ din Mangalia. După 1-2 la pauză, Callatis a presat tot mai mult în partea secundă, iar în min. 72 a restabilit egalitatea. Căpitanul Bardu a luat o acţiune pe cont propriu, a fost faultat în careu, iar Doicaru a înscris din penalty, cu toată opoziţia lui Curileac. Opt minute mai târziu a venit şi golul victoriei pentru Callatis, Erdinci Cogali şutând puternic de la aproximativ 20 m. „Am avut tărie de caracter, am crezut până la final că putem câştiga. A fost o partidă foarte grea, împotriva unui adversar puternic, iar cele trei puncte sunt cu atât mai frumoase. Ne oferă multă încredere pentru următoarele meciuri. Este foarte greu să joci fiecare meci având cuţitul la os şi tocmai de aceea vrem să ieşim cât mai repede din această zonă a clasamentului“, a declarat căpitanul Callatis-ului, Cristian Bardu. Pentru Callatis au evoluat: Neagu - Samson, Răvoiu, Damian, Evdochim - Erdinci Cogali, Cojenel (53 I. Florea), Huzuneanu (60 Kamara), Bardu - Bolat, Ad. Crăciun (68 Doicaru).