Tiki-taka... Viitorul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa 1: FC VIITORUL CONSTANŢA - DUNĂREA GALAŢI 4-1

Sport 22 August 2011 / 00:00 1092 accesări

Debut de vis pentru Viitorul Constanţa în noul sezon al ligii secunde la fotbal. Sâmbătă, în faţa propriilor suporteri, formaţia constănţeană a învins cu un categoric 4-1 pe Dunărea Galaţi, una dintre echipele incomode ale Seriei 1. Viitorul a pus presiune la poarta lui Pîrvu încă din startul jocului, iar primul gol a venit firesc, în min. 16, după o acţiune prelungită de atac a constănţenilor, la capătul căreia Cristocea a şutat din interiorul careului printre doi fundaşi gălăţeni. Fază de manual patru minute mai târziu când, după o serie de nouă pase consecutive care au făcut şah-mat defensiva oaspeţilor, Albu a rămas singur în faţa porţii goale şi a îndeplinit o simplă formalitate: 2-0 pentru Viitorul. Iar Cristocea a reuşit dubla în min. 31, când a executat perfect o lovitură liberă de la 17 m. Scorul pauzei, 4-0 pentru Viitorul, a fost stabilit de Ninu, în min. 45, fundaşul dreapta trimiţând un lob perfect de la 40 m. Partea secundă nu a mai fost din păcate la fel de spectaculoasă, efortul depus în primele 45 de minute, dar şi căldura punându-şi amprenta asupra jocului Viitorului. Gălăţenii au ieşit mai mult la joc, însă fără să-şi creeze ocazii mari de gol la poarta lui Costea. Golul de onoare a fost practic un autogol, Larie deviind balonul cu capul în proprie poartă, în min. 68. S-a încheiat 4-1 pentru Viitorul, rezultat care oferă echipei constănţene fotoliul de lider după prima etapă.

„Sunt dezamăgit de rezultat şi de prima repriză. Felicit Viitorul pentru victorie. Îmi doresc o clasare între primele patru formaţii. Şi Real Madrid a pierdut cu 5-0 şi apoi a terminat sezonul pe locul secund“, a declarat tehnicianul oaspeţilor, Viorel Tănase. „Am slăbit ritmul în partea secundă. Este bine că am început cu o astfel de victorie, dar drumul este lung şi trebuie să rămânem concentraţi. Remarc întreaga echipă“, a precizat antrenorul gazdelor, Cătălin Anghel. Au evoluat - Viitorul: Costea - Ninu, Larie, Bejan, Turcu - Lazăr (64 Cureteu), Onicaş, Cristocea (70 Păcuraru) - Albu, Pantelie (46 Hertu), A. Chiţu; Dunărea Galaţi: Pîrvu - Cristescu, Marin, Velescu, Popescu - Bîrlădeanu (67 Enache), Cioinac, Cucu (81 Cristea), Munteanu - Cîrjan, Avram (46 Bostan). Cartonaşe galbene: Bejan, Albu, Lazăr, Cureteu / Velescu.