Tinerii “delfini” constănţeni au urcat de trei ori pe podium

Campionatele Naţionale de poliatlon

Sport 25 Martie 2009 / 00:00 476 accesări

La Piteşti, în bazinul olimpic acoperit, a avut loc la sfîrşitul săptămînii trecute Campionatul Naţional de poliatlon pentru cadeţi (băieţi 11-13 ani, fete 11-12 ani). La competiţie au participat 386 de înotători, de la 35 de cluburi, dintre care 25 au punctat şi în clasamentul pe echipe. Printre aceste echipe s-a numărat şi Palatul Copiilor Constanţa, care a ocupat locul 16 într-un clasament dominat de Liceul “Emil Racoviţă”, CSM Piteşti şi LPS Brăila, centre de tradiţie pentru înotul românesc. „Din păcate, nu am putut alinia echipă decît la grupa de vîrstă băieţi 13 ani, care s-a clasat a treia, după Piteşti şi Racoviţă. Asta pentru că am pierdut două generaţii de sportivi, 1997 şi 1998, în perioada în care bazinul nostru a fost închis”, a declarat profesoara Veronica Macovei, care i-a însoţit pe copii la Piteşti. Palatul Copiilor a participat cu nouă sportivi, cinci de 13 ani şi patru mai mici, antrenaţi de Veronica Macovei, Anca Buzbuchi, Nicolae Coteţ şi Doru Oancea. Bilanţul cuprinde trei medalii: una la individual, prin Adrian Bejan (antr. V. Macovei), argint la 100 m bras, şi două la ştafete, bronz la 4x100 m mixt şi 4x100 m liber. Cvartetul care a urcat pe podium a fost alcătuit din aceiaşi sportivi în ambele probe: Maximilian Mirciu (a înotat procedeul spate la mixt, antr. N. Coteţ), Adrian Bejan (bras), Septimiu Plugaru (fluture, antr. V. Macovei) şi Eduard Ene (craul, antr. D. Oancea). Următoarea competiţie de înot, Campionatele Naţionale rezervate juniorilor II, va avea loc la Baia Mare, în perioada 2-5 aprilie.