Traseu dificil pentru Halep la Cincinnati

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 11 August 2014 / 00:00 804 accesări

Revenită în competiții după o lună de pauză, Simona Halep va lua startul în această săptămână la turneul de categorie Premier 5 de la Cincinnati, dotat cu premii în valoare totală de 2,4 milioane de dolari. Cap de serie nr. 2, tenismena constănțeană este calificată direct în turul secund al competiției, unde o va întîlni pe învingătoarea din meciul dintre belgianca Kirsten Flipkens, nr. 47 WTA, şi o sportivă venită din calificări. Pentru sportiva în vârstă de 22 de ani, meciurile dificile par să înceapă din sferturile de finală, unde Halep ar putea juca împotriva Mariei Șarapova, a cincea favorită a turneului american. Dacă trece de rusoaică, Simona ar putea da în semifinale, din nou, peste adversare tari, precum Eugenie Bouchard, Ana Ivanovic sau cîştigătoarea din acest an de la Wimbledon, Petra Kvitova. La ediţia trecută de la Cincinnati, Halep, aflată atunci pe locul 25 WTA, a atins faza sferturilor de finală, fiind eliminată de Serena Williams, cu scorul de 6-0, 6-4, astfel că are de apărat 225 de puncte la turneul american. Începând de azi, constănțeanca va urca pe locul 2 în clasamentul WTA, cea mai bună poziție ocupată în istoria ierarhiei mondiale de o tenismenă din România.

Pe tabloul principal la Cincinnati se mai află şi Sorana Cîrstea, care va juca în primul tur cu sîrboaica Ana Ivanovic, cap de serie nr. 9, în timp ce în calificări au luat startul trei românce. Irina-Camelia Begu a acces în turul secund al calificărilor, după ce a învins-o pe japoneza Kimiko Date-Krumm, scor 1-6, 6-2, 6-4, şi o va întâlni pe rusoaica Elena Vesnina. În schimb, Monica Niculescu a fost eliminată, ieri, în turul secund al calificărilor de la Cincinnati. Niculescu, locul 64 WTA, a fost învinsă de Zarina Diyas (Kazahstan), scor 6-2, 6-2, după o oră şi 19 minute de joc. În primul tur al calificărilor, Niculescu a trecut de croata Donna Vekic, scor 6-3, 6-3. Și Alexandra Dulgheru a fost eliminată în primul tur al calificărilor, după ce a abandonat din cauza unei accidentări la încheietura mâinii drepte, după primul set al meciului cu Varvara Lepşenko, câștigat de rusoaică, scor 6-4.