Trei medalii constănţene la CN de atletism pentru copii

Sport 25 Iunie 2014 / 00:00 428 accesări

Luni şi marţi, pe stadionul “Lia Manoliu” din Bucureşti, au avut loc Campionatele Naţionale de atletism rezervate copiilor, la nivelurile 1, 2 şi 3. Sportivii constănţeni s-au numărat printre protagonişti, reuşind să obţină trei medalii. Astfel, Teodora Bălan (CS Farul, antrenoare Evelina Lisenco) a încheiat pe primul loc în proba de triatlon copii 2, cu un total de 1.533 de puncte, Alexandra Coadă (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenoare Carmen Botea) s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului în cadrul aceleiaşi probe, cu 1.272p, iar Darian Balagiu (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenori Cătălin Ganera şi Gabriel Zaharia) a terminat pe locul secund la 60 mg copii 2, cu timpul de nouă secunde şi 63 de sutimi.

Alte rezultate bune au mai obţinut Darian Balagiu - locul 4 la săritura în lungime copii 2, cu 4,64 m, Maria Timofei (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenoare Niculina Chiricuţă) - locul 4 la 300 m copii 1, Stere Siangă (CS Farul, antrenoare Evelina Lisenco) - locul 4 la 300 m copii 1, Mara Cojocaru (CS Farul, antrenor Daniel Cojocaru) - locul 5 la săritura în lungime copii 2, Cristina Roibu (CSŞ 1 Constanţa, antrenor Ioan Olteanu) - locul 6 la săritura în lungime copii 1, Alexandra Cornea (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenori Cătălin Ganera şi Gabriel Zaharia) - locul 6 la 300 m copii 1 şi Bianca Georgiana Zidaru (CS Axiopolis Cernavodă, antrenor Daniel Băietu) - locul 6 la 80 m copii 1.