Trei medalii de aur pentru Pletea la Openul Poloniei

Tenis de masă

Sport 03 Iunie 2015 / 00:00 404 accesări

Clasat pe primul loc în ierarhia mondială a cadeților la tenis de masă, Cristian Pletea și-a demonstrat din nou valoarea la Openul Poloniei pentru cadeți și juniori, unde a cucerit trei medalii de aur. Constănțeanul a fost vedeta competiției, impunându-se în probele de simplu, dublu și pe echipe. Sportivul legitimat la LPS „Nicolae Rotaru” a avut un parcurs perfect și a ajuns în ultimul act după ce i-a învins pe Takeru Kashiwa (Japonia), cu 3-0, Oliver Both (Ungaria), cu 3-1, Koyo Kanamitsu (Japonia), cu 3-0, și Yukiya Uda (Japonia), cu 3-1. În finală, Pletea a întâlnit un alt japonez, Tomokazu Harimoto, aflat pe locul secund în clasamentul ITTF, câștigând la capătul unei meci echilibrat, cu 3-2. La dublu, constănțeanul pregătit de Viorel Filimon și Stelian Hașoti a făcut pereche cu un japonez, Aoto Asazu, iar cei doi au acces fără mari probleme în finală, după ce i-au depășit pe polonezii Jakub Witkowski și Jan Zandecki, cu 3-0, pe cehii Matej Siwiec și Jan Valenta, cu 3-1, pe suedezul William Apelqvist și brazilianul Rafael Torino, cu 3-1, și pe japonezii Koyo Kanamitsu și Yuta Tanaka, cu 3-0. În ultimul act, Pletea și Asazu au dat piept cu principalii favoriți ai probei, japonezii Harimoto și Uda, pe care i-au învins cu 3-1. Pe echipe, Pletea a făcut parte din reprezentativa României, alături de Dragoș Oprea, cei doi cucerind medalia de aur. Tricolorii au terminat pe primul loc în grupa A, cu două victorii, 3-1 cu Germania și 3-0 cu Cehia, iar în fazele eliminatorii au trecut pe rând de Suedia, cu 3-1, Japonia, cu 3-1, și Rusia, cu 3-1.

Palmaresul delegației României a fost întregit de medalia de argint cucerită în întrecerea feminină de simplu cadete, de către Andreea Dragoman, și de bronzul câștigat în întrecerea feminină pe echipe, la cadete.