Trei medalii pentru constănţeni în prima zi a CN de înot open

Sport 15 Aprilie 2010 / 00:00 438 accesări

Ieri au debutat în bazinul olimpic din Piteşti Campionatele Naţionale de înot open, competiţie la care participă atât seniori cât şi juniori, dar se alcătuieşte un singur clasament la fiecare probă. Delegaţia constănţeană a cucerit trei medalii în prima zi, dintre care două de aur şi una de argint. Conform aşteptărilor, Răzvan Florea şi Dragoş Agache au dominat probele de la stilurile care i-au consacrat, trecându-şi în palmares titlul naţional la 50 m spate, respectiv 200 m bras. La 50 m spate, CS Farul Constanţa a reuşit “dubla”, pentru că argintul a intrat în posesia lui Alin Milian. „Au fost rezultate normale, iar Agache şi Milian şi-au îmbunătăţit recordurile personale. Eu sunt mulţumită de ei”, a declarat antrenoarea Gina Handrea, care îi pregăteşte pe înotătorii de la Farul. O altă sportivă de la CS Farul, Emma Malcomete, s-a clasat pe locul 5 în probele de 50 m spate şi 100 m fluture. La 200 m bras, Răzvan Bidică s-a clasat al cincilea în finala B. Competiţia continuă astăzi cu probele de 100 m spate, 100 m liber şi 200 m mixt.