Trei medalii pentru luptătorii constănţeni la CN şcolare

Sport 04 Mai 2011 / 00:00 470 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, la Rm. Vîlcea, a avut loc faza finală a Campionatelor Naţionale Şcolare de lupte greco-romane, competiţie la care participă sportivi născuţi între 1994 şi 1996, legitimaţi la cluburi sportive şcolare sau licee cu program sportiv. Dintre cei cinci sportivi de la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa care s-au calificat pentru faza finală, doi nu au reuşit să intre în categorie şi au ratat ocazia să cucerească o medalie! „Îmi pare rău pentru Stelian Motoloi şi Iulian Grăjdan, ultimul fiind şi accidentat o perioadă, amândoi erau capabili să ia medalii. Bilanţul este bun, însă putea fi şi mai bun dacă Ionuţ Caraş nu era furat ca în codru în finală”, a declarat Ioan Giuglea, care împreună cu Valentin Dobrin îi antrenează pe sportivii de la LPS. Ilias Ozgean (42 kg) şi Ionuţ Caraş (69 kg) au ocupat locul 2 la categoriile respective, iar Flavius Moise (58 kg) s-a clasat pe locul 5. Ultimul s-a accidentat în semifinala pierdută şi nu a mai putut lupta pentru medalia de bronz. A treia medalie pentru luptătorii constănţeni a fost cucerită de Alexandru Toader (CSS Medgidia, antrenor Daniel Toader), locul 3 la categoria 63 kg.

Ioan Giuglea a mai anunţat că doi luptători constănţeni au obţinut clasări pe podium în etapa a doua a Superligii naţionale de lupte greco-romane destinată seniorilor. Dorin Pîrvan (84 kg), de la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa, a ocupat locul 3, la fel ca şi Cătălin Căşaru (74 kg), care a fost transferat definitiv la Astra Arad. Valentin Ştefan (55 kg), care ca şi Pîrvan concurează pentru Astra Arad în competiţia pe echipe, nu a putut participa la etapa de la Bacău fiind accidentat.