Trei puncte meritate pentru Viitorul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 22-a: FC VIITORUL CONSTANŢA - DUNĂREA GALAŢI 2-0

Sport 18 Aprilie 2011 / 00:00 802 accesări

Viitorul Constanţa a bifat sâmbătă, în faţa propriilor suporteri, a doua victorie consecutivă şi totodată a treia din acest retur, învingând, cu 2-0 (1-0), pe Dunărea Galaţi. Prima ocazie a meciului a aparţinut oaspeţilor, Chelaru reluând peste poartă, din interiorul careului, în min. 7. Viitorul a preluat treptat controlul jocului, Cristocea, Rusu şi Gavra în două rânduri trecând pe lângă deschiderea scorului. În min. 42 s-a produs şi deschiderea scorului: R. Lupu a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Rusu a prelungit mingea cu capul, iar A. Chiţu a împins balonul tot cu capul în plasa porţii de la aproximativ 3-4 m. După 1-0 la pauză pentru Viitorul, Dunărea Galaţi a forţat egalarea în partea secundă, însă imprecizia la finalizare sau intervenţiile bune ale lui Costea au păstrat tabela nemodificată. Mai mult, la ultima acţiune de atac a meciului, după o combinaţie între Sin, Cârstocea, Chiţu şi Cristocea, ultimul a înscris în poarta goală de la aproximativ 5 m, stabilind scorul final: 2-0 pentru Viitorul. „Rezultatul nu arată realitatea din teren. Un rezultat mincinos, mai ales după ce s-a jucat în repriza a doua. Felicit gazdele pentru victorie“, a spus la final tehnicianul Dunării Galaţi, Viorel Tănase. În schimb, Cătălin Anghel consideră că oaspeţii nu puteau emite pretenţii la un rezultat pozitiv. „O victorie muncită, mai ales după jocul din partea secundă. În prima repriză ne-am impus jocul, apoi nu am mai avut răbdare la construcţie. Sunt trei puncte importante şi era păcat să ne egaleze o echipă care a jucat doar cu mingi lungi. Aş fi vrut să avem un procentaj mai bun la finalizare, dar nu se poate mereu“, a declarat antrenorul Viitorului.

Au evoluat - Viitorul: Costea - Rusu, Larie, Ninu, Bică (71 Păcuraru) - Cârstocea, Benzar, Cristocea - R. Lupu (86 Sin), Gavra (83 Călin), A. Chiţu; Dunărea Galaţi: Pîrvu - Şomodean, Velescu, Marin, Popescu - Bîrlădeanu, Eni (59 Cristea), Coinac, Pribac (46 Munteanu) - Chelaru, Antohi (77 Cîrjan). Cartonaşe galbene: Lupu, Păcuraru. Au arbitrat: Bogdan Hanceariuc (Iaşi) - Ionuţ Babadac (Alexandria) şi Cătălin Teodor.