Trei puncte preţioase pentru “marinari“

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 6-a: FC FARUL CONSTANŢA - VICTORIA BRĂNEŞTI 2-1

Sport 26 Septembrie 2011 / 00:00 1219 accesări

FC Farul Constanţa a obţinut sâmbătă, pe teren propriu, alte trei puncte extrem de importante în clasament, învingând, cu 2-1 (2-1), fosta prim-divizionară Victoria Brăneşti. “Marinarii“ au început în atac meciul, însă la prima acţiune în jumătatea gazdelor, Vasilescu a profitat de apatia fundaşilor constănţeni şi l-a învins pe Toma: 1-0 pentru Brăneşti, în min. 10. Reacţia Farului a venit prompt, iar un minut mai târziu Ivanovici a driblat doi adversari în marginea careului ilfovean, i-a pasat lui Pătulea, iar atacantul Farului l-a executat pe Alin Bordeanu cu un şut din 8 m, 1-1. Farul a presat mai mult, a fost mult mai prezentă în jumătatea oaspeţilor, iar după o mare ratare a lui Vasilescu, în min. 38, a reuşit să preia conducerea cu trei minute înainte de pauză: Sascău a centrat foarte bine în urma unei lovituri libere, iar căpitanul Liviu Ştefan a reluat mingea cu capul în poartă de la aproximativ 6 m. Partea secundă nu a mai adus decât câteva situaţii foarte bune ale oaspeţilor de a egala, dar tabela a rămas neschimbată. Farul învinge cu 2-1 şi urcă în prima jumătate a clasamentului, la doar două puncte de ultimul loc promovabil. „Felicit Farul pentru victorie. Ştiam că vom deschide repede scorul, însă jucătorii nu au ascultat indicaţiile de a avea şi reacţie“, a declarat antrenorul oaspeţilor, Valentin Urican. „Un joc greu, aşa cum ne-am aşteptat. S-a resimţit oboseala de la Botoşani, mai ales în repriza a doua. Era important să câştigăm, pentru că era un prag psihologic peste care trebuia să trecem. Felicit jucătorii că au reuşit să întoarcă rezultatul“, a spus tehnicianul gazdelor, Marian Pană.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Marian Pană): Toma - I. Călin, Stegaru, L. Ştefan (81 Dobre), V. Sandu (38 I. Posteucă) - Niţescu, Stăncioiu (66 Gh. Badea), Sascău, Ivanovici - Pătulea, Şt. Ciobanu; Victoria Brăneşti (antrenor Valentin Urican): A. Bordeanu - Fulea, Marincău, Lorincz, Isac - Vasilescu (77 Alexandru), Nicodin, Todoran, Cărpinişan (61 C. Herea) - Ispir, Oprea. Cartonaşe galbene: L. Ştefan, I. Posteucă, Ivanovici / Oprea, Alexandru. Au arbitrat: Ionuţ Anghelinei (Galaţi) - Florin Puchianu (Ulmu) şi Florin Burlacu (Urziceni).