Trei românce în turul secund al calificărilor la Wimbledon

Tenis de câmp

Sport 26 Iunie 2018 / 21:27 821 accesări
Jaqueline Cristian a pierdut în primul tur al calificărilor

În primul tur al calificărilor pentru tabloul principal al turneului de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului, au evoluat marţi cinci tenismene din România. Duelul românesc dintre Elena-Gabriela Ruse (locul 197 WTA) şi Alexandra Cadanţu (locul 253 WTA) s-a încheiat cu victoria primei jucătoare, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1. În turul secund al calificărilor, Ruse o va întâlni pe Arina Rodionova (Australia, locul 122 WTA şi favorită numărul 13), care a eliminat-o în primul tur pe românca Jaqueline Cristian (locul 205 WTA), cu scorul de 6-1, 7-6 (7/5).

Alexandra Dulgheru (locul 126 WTA, a 16-a favorită în calificări) a câştigat şi ea în primul tur, cu scorul de 6-0, 6-1, disputa cu Holly Fischer (Marea Britanie). În turul secund, Dulgheru o va înfrunta pe Jing-Jing Lu (China, locul 188 WTA).

Şi Irina Bara (locul 155 WTA) a trecut în turul al doilea al calificărilor, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-2, pe Tara Moore (Marea Britanie, locul 394 WTA). În turul secund, Bara o va avea adversară pe Connie Perrin (Elveţia, locul 159 WTA).

Prezenţa în turul al doilea al calificărilor la Wimbledon este recompensată cu un cec în valoare de 9.750 de lire sterline şi 20 de puncte WTA. Sportivele eliminate în primul tur vor primi un cec în valoare de 4.875 de lire sterline şi două puncte WTA.