Trei succese consecutive pentru elevele lui Dumitru Muşi

Handbal (f) / LN-4: Mureşul Tg. Mureş - CS Tomis Constanţa 19-26

Externe 25 Septembrie 2006 / 00:00 820 accesări

Schimbată aproape în întregime în pauza competiţională din vară, noua echipă a CS Tomis a intrat pe un drum bun. Învinse în debutul campionatului de “extraterestrele” de la Oltchim Rm. Vîlcea, elevele lui Dumitru Muşi au revenit, obţinînd trei victorii consecutive. Ultima a fost înregistrată ieri, la Tîrgu Mureş, în etapa a patra a Ligii Naţionale de handbal feminin. Constănţencele s-au impus fără probleme în faţa echipei gazdă, Mureşul, la final tabela de marcaj arătînd scorul 26-19. Prima repriză a fost dominată copios de formaţia de pe litoral, apărarea funcţionînd ireproşabil. Drept urmare, la pauză, avantajul era de şase goluri, 14-8 şi se aştepta un scor fluviu. Cei doi arbitri şi-au intrat însă un rol şi au iertat gazdele de un eşec drastic. În plus, Dumitru Muşi a rulat întreg lotul, inclusiv cele două junioare, Rusu şi Anamaria Stoica, iar Duican a fost menajată din cauza unei accidentări. Revenită după o perioadă lungă de pauză, Busuioceanu şi-a făcut apariţia pe teren în repriză secundă, trecîndu-şi în cont şi două goluri. “Am prins o zi bună, în special în prima jumătate a meciului. Sper să continuăm aşa şi pe viitor”, a declarat principalul finanţator al CS Tomis, Gheorghe Slabu. Principalele marcatoare ale formaţiei de pe litoral au fost Mattescu 7, Druţu 5, Ignat 3, Rusu 2, Busuioceanu 2. Celelalte rezultate ale etapei: HCM Baia Mare - HC Oţelul Galaţi 21-20; HCM Roman - HC Zalău 26-23; Rapid CFR Bucureşti - CSM Cetate Deva 23-18; Universitatea Timişoara - Astral Poşta Cîlnău 14-40; Universitatea Jolidon Cluj - HC Dunărea Brăila 26-23. Derby-ul campionatului, Oltchim Rm. Vîlcea - Rulmentul Braşov se va disputa joi, de la ora 19.00. În urma acestor rezultate, CS Tomis Constanţa a urcat pe poziţia a patra în clasament, cu 6 puncte.