Trei trofee pentru Cristian Pletea

Tenis de masă / Openul Croaţiei la cadeţi şi juniori

Sport 18 Septembrie 2013 / 00:00 535 accesări

Considerat una dintre marile speranţe ale tenisului de masă românesc, constănţeanul Cristian Pletea a fost protagonistul Openului Croaţiei la cadeţi şi juniori, competiţie care a avut loc la finalul săptămânii trecute, la Varazdin. Sportivul legitimat la LPS „Nicolae Rotaru” a avut o prestaţie excelentă, reuşind să cucerească trei medalii de aur. La simplu cadeţi, elevul antrenorului Stelian Haşoti a acces direct în turul secund, depăşindu-i apoi, în drumul spre finală, pe Luka Martinek (Croaţia), cu 3-1, pe Carlo Rossi (Italia), cu 3-0 şi pe Adam Brat (Slovacia), cu 3-0. Ultimul act al întrecerii a fost unul românesc, iar Pletea s-a impus în faţa lui Rareş Sipoş, cu 3-1. Cei doi finalişti au făcut pereche în proba de dublu cadeţi, unde au profitat de statutul de favoriţi şi s-au calificat direct în turul secund. Aflaţi într-o formă excelentă, Pletea şi Sipoş au cucerit trofeul, după ce au trecut de Csaba Andras şi Patrik Juhasz (Ungaria), cu 3-1, Ondrej Lapcik şi Jiri Martinko (Cehia), cu 3-0, Tilen Cvetko şi Peter Hribar (Slovenia), cu 3-0, şi Daniele Pinto şi Carlo Rossi (Italia), cu 3-1. A treia medalie de aur a venit în competiţia cadeţilor pe echipe, unde România a participat în componenţa Pletea, Sipoş şi Bogdan Sângeorzan, ultimul fiind doar rezervă. Tricolorii au acces în sferturile de finală, după ce au câştigat Grupa A cu două victorii, 3-0 cu Croaţia B şi 3-1 cu Slovenia. În partidele eliminatorii, au învins fără probleme pe Croaţia A, cu 3-0, şi Italia, cu 3-0, iar în ultimul act au mai câştigat o dată în faţa Sloveniei, tot cu 3-1.

Constănţeanul în vârstă de 13 ani şi-a încercat norocul şi în întrecerea juniorilor, dar a pierdut la simplu încă din runda inaugurală, în disputa cu Kyrylo Samokysh (Ucraina), cu 4-2. Tot în primul tur a cedat şi la dublu, unde a făcut pereche cu Sipos, în faţa cuplului din Croaţia, Karlo Striga / Franjo Marelja, cu 3-2.