“Tricolorii” au rămas fără medalie la C.E. de atletism în sală

Sport 05 Martie 2007 / 00:00 659 accesări

Delegaţia României prezentă la Campionatele Europene de atletism în sală, desfăşurate la Birmingham, nu a reuşit să îndeplinească obiectivul fixat de federaţie, obţinerea unei medalii şi 4-5 sportivi clasaţi pe locurile 4-6. Marea speranţă la o medalie, Ionela Tîrlea, a ratat calificarea în finala probei de 400 m, acuzînd dureri la tendonul piciorului drept. În schimb, Angela Moroşanu s-a descurcat mult mai bine, terminînd cursa la un pas de podium, locul 4, cu un nou record personal, 51,93 secunde. În reuniunea de sîmbătă, Ştefan Vasilache (înălţime), Oana Pantelimon (înălţime), Liliana Popescu (800 m), Cristian Vorovenci (1.500 m) şi Cătălin Mihu (800 m) nu au reuşit să treacă de calificări. În schimb, Alina Militaru a terminat pe pozitia a 6-a, cu 6,45 m, în finala de la lungime, iar Cristina Vasiloiu s-a clasat pe locul 8 în ultimul act al probei de 1.500 m. Duminică, Ancuţa Bobocel o ocupat poziţia a 11-a, în finala probei de 3.000 m, cu timpul de 9 minute 18 secunde şi 76 de sutimi.

Sportivele constănţene de la CS Farul prezente în Anglia au avut rezultate contradictorii. Cristina Bujin s-a clasat pe ultimul loc al calificărilor de la triplusalt, avînd o singură săritură valabilă, 13,31 m. În aceeaşi situaţie s-a aflat Anca Heltne, clasată tot pe ultima poziţie a calificărilor, dar la aruncarea greutăţii, cu 15,88 m. În schimb, Adelina Gavrilă a acces în finala de la triplusalt, cu cea mai bună performanţă a calificărilor, 14,24 m. Din păcate în ultimul act, Gavrilă a fost a cincea, cu o săritură de 14,19 metri, reuşită din prima încercare, după care a ratat de patru ori consecutiv, iar la ultima săritură a reuşit doar 14,05 metri.