Tricolorii au smuls un punct pe final, în Norvegia

Fotbal / Preliminariile EURO 2020

Sport 07 Iunie 2019 / 23:49 672 accesări

Etapa a treia a preliminariilor EURO 2020 a adus României un punct important în confruntarea cu Norvegia, din deplasare, disputată vineri seară, la Oslo. După 0-0 la pauză, tricolorii au fost conduşi cu 2-0, dar au revenit şi au marcat golul egalizator în prelungirile partidei, intervenţiile lui Tătăruşanu şi pasa lui Ianis Hagi permiţându-ne să visăm, în continuare, la o prezenţă la turneul final. Însă nu va fi deloc uşor.

Rezultat final: Norvegia - România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2).

Au evoluat următoarele formaţii - Norvegia (selecţioner Lars Lagerback): Grytebust - Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami - Odegaard, Selnaes, Berge, Henriksen - King, Elyounoussi (cpt.) (84 Kamara); România (selecţioner Cosmin Contra): Tătăruşanu - Chipciu, Săpunaru (cpt.), Dr. Grigore, Toşca - C. Deac, P. Anton, N. Stanciu (72 Al. Maxim), Grozav (60 I. Hagi) - Keșerü, G. Puşcaş (60 Ţucudean). Cartonaşe galbene: Berge / P. Anton, Dr. Grigore. Meciul a fost arbitrat la centru de rusul Sergei Karasev.

Celelalte rezultate din etapa a treia a Grupei F - vineri: Insulele Feroe - Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Sergio Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71) și Suedia - Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81).

Clasament Grupa F: 1. Spania 9p (8-2), 2. Suedia 7p (8-4), 3. ROMÂNIA 4p (7-5), 4. Malta 3p (2-6), 5. Norvegia 2p (6-7), 6. Insulele Feroe 0p (3-10).