Tricolorii au zdrobit Steaua

Sport 06 Decembrie 2008 / 00:00 485 accesări

Selecţionata divizionară alcătuită de Victor Piţurcă a disputat, vineri, o partidă de verificare în companiei Stelei, pe stadionul din Ghencea. Tricolorii au cîştigat cu 4-1, însă prima jumătate a jocului a fost dominată de gazde, care l-au pierdut pe atacantul grec Kapetanos, accidentat încă din min. 4. Astfel, la pauză, Steaua a condus cu 1-0, graţie golului marcat de Arthuro, în min. 29. La reluare, ambii antrenori au făcut schimbări în echipă, iar elevii lui Piţurcă au preluat iniţiativa. Eroul jocului a fost atacantul timişorean Gigel Bucur, care a reuşit un hatt-trick în min. 48, 51 şi 75. A patra reuşită a lotului divizionar A i-a aparţinut jucătorului împrumutat de Steaua la Gloria Buzău în acest tur de campionat, Eric Bicfalvi, în min. 65. De remarcat că, în repriza secundă, la Steaua a intrat şi antrenorul Dorinel Munteanu, însă veteranul în vîrstă de 40 de ani s-a descurcat greu în faţa tinerilor adversari. Piţurcă a preferat să urmărească meciul de la Tribuna I, alături de secundul său Dan Apolzan şi a dat foarte rar indicaţii elevilor săi. La pauză, a mers pe teren şi le-a oferit mai multe indicaţii jucătorilor care făceau încălzirea şi urmau să intre în repriza secundă. „Am făcut o primă repriză mai puţin reuşită şi o a doua foarte bună. Am folosit absolut toţi jucătorii în acest minicantonament şi mă declar mulţumit de comportamentul lor în toată această perioadă, de modul în care s-au implicat şi de dorinţa lor de a juca la echipa naţională. Sper să se pregătească bine în continuare, să joace la fel cum au făcut-o pînă acum şi să facă pasul la echipa naţională. Nu m-a interesat rezultatul, dar cînd Steaua a jucat cu prima echipă ne-a condus. Unii dintre jucători au deja locul acontat la naţională, cum ar fi Pantilimon, Tănase, Ropotan sau Găman”, a declarat Piţurcă.

Au evoluat - Steaua (antrenor Dorinel Munteanu): Zapata (30 Cernea 30, 60 Vîtcă) - E. Baciu, M. Rădoi (46 Rusu), Ghionea (46 Rada), P. Marin (46 Filip) - Ov. Petre (46 Abel Moreno), Tiago (52 D. Munteanu) - Nicoliţă (46 Semedo), D. Moreno (46 Pleşan), Toja - Kapetanos (4 Arthuro, 52 Mustaţă); Lot divizionar A (antrenor Victor Piţurcă): Pantilimon (46 Tătăruşanu) - Dănănae, Luchin (46 Găman), M. Ciucă (46 Tudose), Latovlevic - Ropotan (46 Bicfalvi) - Roman (46 G. Bucur), Prepeliţă (46 Bourceanu), Deac (46 Cr. Tănase), Curtean (46 D. Varga) - Goga (76 Curtean). Au arbitrat: Alexandru Tudor - Bogdan Velicu şi Valentin Marinescu (toţi din Bucureşti).