Tricolorii „mici”, pe locul 8 în handbalul mondial

Handbal / CM de tineret

Sport 03 August 2015 / 00:00 412 accesări

Naţionala de handbal masculin tineret a României a încheiat pe locul 8 la turneul final al Campionatului Mondial de tineret, care a avut loc în Brazilia, după ce a pierdut ambele meciuri din turneul pentru locurile 5-8. Vineri, în primul joc, echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă a cedat în fața Suediei, cu scorul de 24-36 (15-18), golurile tricolorilor „mici” fiind marcate de Negru 6, Militaru 6, Mănescu 5, Nistor 4, Racoțea 1, Burlacu 1 și Stroe 1. În partida pentru locurile 7-8, România a pierdut la limită, cu scorul de 29-30 (14-13), în fața Spaniei, pentru formația noastră punctând Racoțea 10, Rotaru 7, Negru 5, Nistor 5, Mănescu 1 și Sincelean 1. Tricolorii „mici”, care au revenit la un turneu final al Campionatului Mondial după o pauză de zece ani, au ratat astfel șansa de a depăși precedentă performanță, când s-au clasat pe locul 6. Cu cele 70 de goluri înscrise, extrema Nicușor Negru a devenit golgheterul turneului final.

Titlul mondial a fost cucerit de echipa care a eliminat România în sferturi, Franța, învingătoare în finala cu Danemarca, scor 26-24 (14-11), după ce în semifinale trecuse de Egipt, scor 32-30. Medaliile de bronz au revenit Germaniei, care a învins Egiptul, în finala mică, după prelungiri, scor 35-34, după ce în semifinală a cedat în disputa cu danezii, scor 24-26.

Cel mai bun jucător al turneului a fost desemnat francezul Florian Delecroix, iar în echipa turneului au fost incluși: Julien Meyer (Franța) - Johan P. Hansen (Danemarca), Florian Delecroix (Franța), Simon Hald Jensen (Danemarca), Mohab Hossam (Egipt), Simon Ernst (Germania) și Jerry Tollbring (Suedia).