Tricolorii mici au ratat calificarea la CM

Handbal masculin

Sport 07 Ianuarie 2013 / 00:00 307 accesări

Naţionala de handbal masculin tineret a României a ratat prezenţa la turneul final al Campionatului Mondial din Bosnia, programat în perioada 14-28 iulie. După ce vineri seară câştigase greu în faţa Turciei, 27-26, în primul meci din Grupa a 7-a preliminară - turneu organizat la Sala Sporturilor din Craiova - România a pierdut, sâmbătă, în faţa principalei contracandidate, Rusia, scor 22-29 (11-13). Duminică, în ultima partidă, tricolorii pregătiţi de Leonard Bibirig (principal) şi Ovidiu Mihăilă (secund) au reuşit cel mai bun joc din această campanie, învingând, cu 33-28 (17-18), naţionala Israelului. Insuficient însă, pentru că Rusia s-a impus în celălalt joc în faţa Turciei cu 40-24 şi a încheiat turneul pe prima poziţie, singura care asigura prezenţa la CM din Bosnia. De remarcat că în disputa cu Israelul, cel mai bun jucător al României a fost portarul Ionuţ Iancu, legitimat la HCM Constanţa. Printre evidenţiaţii din tabăra tricolorilor s-a aflat şi interul Iulian Halcă, produs al CSS 1 Constanţa, în prezent legitimat la CSM Călăraşi.

Rezultatele complete ale grupei găzduite de Craiova - vineri: Rusia - Israel 27-26, România - Turcia 27-26; sâmbătă: România - Rusia 22-29, Turcia - Israel 18-34; duminică: Rusia - Turcia 40-24, România - Israel 33-28. Clasament: 1. Rusia 6p, 2. România 4p, 3. Israel 2p, 4. Turcia 0p.