Tricolorii s-au făcut de rîs la Klagenfurt

Fotbal / Preliminariile CM, Grupa a 7-a: Austria - România 2-1

Sport 02 Aprilie 2009 / 00:00 573 accesări

Naţionala României a pierdut orice şansă de calificare la turneul final al Campionatului Mondial din Africa de Sud, după ce a cedat, aseară, în faţa Austriei, cu 1-2. Ziua a început prost pentru Victor Piţurcă, tehnicianul fiind înştiinţat de medicul Pompiliu Popescu că vedeta tricolorilor, Adrian Mutu, nu poate juca împotriva austriecilor din cauza durerilor de la genunchiul stîng. Mutu a rămas doar în tribune, urmînd ca azi să fie supus unui control medical la Florenţa. Forţat de această absenţă, selecţionerul a trebuit să modifice formula de start şi a şocat pe toată lumea titularizîndu-l pe Gigel Bucur. În plus, l-a lăsat pe banca de rezerve pe Max Nicu, preferîndu-i pe Nicoliţă şi Cociş. Cei doi, împreună cu Bucur, au făcut o primă repriză dezamăgitoare, însă cei care s-au făcut de rîs au fost fundaşii din faţa lui Lobonţ. Primul a gafat, în min. 10, Contra, care l-a busculat pe Prodl în propriul careu, însă centralul Craig Thomson nu a arătat punctul cu var, considerînd că austriacul a simulat. Un sfert de oră mai tîrziu, a ieşit la rampă portarul gazdelor, Gspurning, care a luftat incredibil şi Tănase a lobat superb, deschizînd scorul în min. 24, contrar cursului jocului. Nici nu au apucat să se bucure elevii lui Piţurcă şi, după doar un minut, austriecii au egalat prin Hoffer, la capătul unei faze la care Tamaş, Raţ şi Rădoi au greşit impardonabil. Tricolorii au încercat să revină, dar în penultimul minut al primei reprize s-au făcut din nou de rîs. Tamaş şi Rădoi s-au încurcat reciproc, permiţîndu-i lui Hoffer să realizeze dubla. Disperaţi, fanii români din tribune au răbufnit, cerîndu-i demisia lui Piţurcă, însă selecţionerul a răspuns printr-o mutare neaşteptată. L-a trimis în teren la reluare pe Dorel Stoica în locul lui Rădoi. Craioveanul nu a adus nimic nou în jocul României şi, după ce Tamaş şi Scharner s-au duelat din lovituri libere, mijlocaşul gazdelor a ratat o ocazie uriaşă, trimiţînd cu capul, din 6 m pe lîngă poarta goala. Ratarea parcă i-a trezit pe români, care s-au aruncat spre poarta lui Gspurning, conduşi de un excelent Tănase, însă golul egalizator a întîrziat să apară, portarul austriac respingînd spectaculos mingea trimisă cu capul de Cociş, în min. 76. Spre final, abia în min. 84, Piţurcă l-a trimis în teren pe Max Nicu, gest care a părut doar unul sfidător la adresa celor care l-a cerut pe “neamţ” în teren încă de la meciul cu Serbia. Istoria meciului de la Klagenfurt s-a încheiat cu şutul lui Tamaş din lovitură liberă, respins greu de Gspurning, şi cu suporterii români contestîndu-l pe Piţurcă, omul care a distrus visul românilor de a fi prezenţi la un turneul final al Campionatului Mondial.

Au evoluat - Austria (antrenor Dietmar Constantini): Gspurning - Schiemer, Prodl, Pogatetz, Ortlechner - Pehlivan, Scharner, Beichler (77 Holzl) - Arnautovic (69 Korkmaz), Hoffer (54 Okotie), Maierhofer; România (antrenor Victor Piţurcă): Lobonţ - Contra, Tamaş, D. Goian, Raţ - Cociş, Rădoi (46 D. Stoica), Cr. Tănase - Nicoliţă (84 M. Nicu), Marica, G. Bucur (67 M. Niculae). Au arbitrat: Craig Thomson - Tom Murphy şi Martin Cryans (toţi din Scoţia). Marcatori: Hoffer 25, 44 / Cr.Tănase 24. Cartonaşe galbene: Prodl, Scharner / Marica.

În celălalt meci din grupă, Franţa a învins Lituania, la Paris, cu 1-0 (Ribery 75).

Piţurcă nu vrea să plece!

După meci, selecţionerul şi-a păstrat atitudinea lipsită de respect faţă de suporterii echipei naţionale, anunţînd că nu intenţionează să demisioneze. “Deocamdată nu se pune problema să plec, iar situaţia va fi evaluată în perioada următoare. Chiar dacă voi pleca, nu cred că suporterii trebuie să aibă un asemenea comportament, pentru că echipa naţională trebuie susţinută necondiţionat, şi la bine, şi la greu. Cele 15-20 de persoane care i-au instigat pe ceilalţi să-mi ceară demisia şi mass-media au anumite interese”, a transmis Piţurcă românilor. Tehnicianul a declarat încă o dată că echipa sa a fost mai bună decît adversarul, dar greşelile au provocat înfrîngerea, aşa cum s-a întîmplat şi cu Serbia. “Am avut meciul la discreţia noastră, dar cu greşeli de această manieră este normal să pierzi. Trebuia să vină şi acest recul, pe care l-am anunţat încă de la sfîrşitul turneului final al Campionatului European de anul trecut. Sînt amărît şi supărat, dar viaţa merge înainte. Vom vedea dacă mai sînt şanse matematice la calificare”, a adăugat Piţurcă. Tehnicianul a fost contesta violent de suporterii români, care au ajuns pînă în apropierea vestiarelor şi au scandat “Demisia! Demisia!” şi “Ruşine! Ruşine!”