Tricolorii s-au împiedicat în fața Ungariei

Fotbal / Preliminariile EURO 2016, Grupa F, etapa a 2-a: ROMÂNIA - UNGARIA 1-1

Sport 13 Octombrie 2014 / 00:00 396 accesări

Naționala de fotbal a României a ratat șansa de a deveni marea favorită la calificare din Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2016, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1 (Rusescu 45 / Dzsudzsak 82), partida cu Ungaria, disputată sâmbătă, pe „Arena Națională” din București. Încurajați de un stadion aproape plin, tricolorii au dominat autoritar prima repriză, dar nu au reușit să-și creeze mari ocazii la poarta lui Kiraly. Mai mult, oaspeții au marcat la o fază fixă, în min. 39, prin Juhasz, dar golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid. Impulsionați de driblingurile și pasele senzaționale ale lui Sânmărtean, elevii lui Pițurcă au reușit să marcheze în ultimul minut al primei reprize, când Raț a centrat de pe partea dreaptă, Chipciu a lăsat mingea să treacă și Rusescu a șutat perfect din centrul careului. După pauză, fața jocului s-a schimbat, iar oaspeții au pus stăpânire pe mijlocul terenului. Chiar și așa, tricolorii au marcat, Rusescu reluând cu capul după o lovitură liberă executată de Raț, dar atacantul Stelei s-a aflat în poziție de ofsaid. Dominarea maghiarilor s-a concretizat în min. 82, când Dzsudzsak a executat perfect o lovitură liberă de la 25 m. Mai mult, Nikolic a fost la un pas să dea lovitura cu trei minute înainte de final, dar șutul său a ocolit poarta.

Au evoluat - România (selecționerul Victor Pițurcă): Tătărușanu - Chiricheș, D. Goian (5 Gardoş), Dr. Grigore, Raț - Hoban, Pintilii - Al. Maxim (84 B. Stancu), Chipciu, Sânmărtean (66 Cr. Tănase) - Rusescu; Ungaria (selecționerul Pal Dardai): Kiraly - J. Varga, Juhasz, Korcsmar, Kadar - A. Elek, Stieber - Lovrencsics (63 Simon), Gera (77 Tozser), Dzsudzsak - Szalai. Cartonaşe galbene: Hoban, Gardoş, D. Grigore, Chipciu, Raţ / Gera, Varga, Juhasz, Kiraly, Korcsmar, Tozser. Au arbitrat: William Collum - William Conquer şi Graham Chambers (toți din Scoția).

Celelalte rezultate din grupă: Finlanda - Grecia 1-1 (Hurme 55 / Karelis 24) și Irlanda de Nord - Insulele Feroe 2-0 (McAuley 6, Lafferty 20). Clasament: 1. Irlanda de Nord 6p (golaveraj: 4-1), 2. Finlanda 4p (4-2), 3. ROMÂNIA 4p (2-1), 4. Ungaria 1p (2-3), 5. Grecia 1p (1-2), 6. Insulele Feroe 0p (1-5).

FĂRĂ SUPĂRARE. La final, selecționerul Victor Pițurcă nu a părut prea afectat de ratarea victoriei. „Nu poate fi o dramă acest egal. Este un punct câştigat. După aspectul primei reprize trebuia să câştigăm, dar nu am reuşit să marcăm mai repede sau să înscriem al doilea gol. Presupun că echipa României a făcut un meci foarte bun, pentru că oaspeţii nu au avut ocazii şi au marcat dintr-o fază fixă”, a spus Pițurcă.

PREGĂTIRI PENTRU FINLANDA. Tricolorii vor juca următorul meci mâine, de la ora 21.45, la Helsinki, unde vor da piept cu naționala Finlandei. Pentru acest joc, Pițurcă l-a convocat de urgență pe fundașul de la FC Viitorul, Bogdan Mitrea, care-l înlocuiește pe Dorin Goian, accidentat. Delegația României a ajuns ieri în capitala Finlandei, iar azi va efectua antrenamentul oficial. Partida de mâine va fi arbitrată de o brigadă din Italia, avându-l la centru pe Paolo Tagliavento, ajutat la cele două linii de Lorenzo Manganelli şi Mauro Tonolini, în timp ce rezervă va fi Giulio Dobosz. Asistenţi suplimentari vor fi Marco Guida şi Gianpaolo Calvarese.