Tricolorii s-au impus în Elveţia

Fotbal / Meci amical: ELVEŢIA - ROMÂNIA 0-1

Sport 31 Mai 2012 / 00:00 451 accesări

Reprezentativa de fotbal a României a câştigat, aseară, la Lucerna, pe “Swissporarena”, cu 1-0 (Grozav 56), întâlnirea amicală cu Elveţia. O victorie şi mai importantă pentru formaţia noastră în faţa unei echipe care, în urmă cu patru zile, a învins Germania, cu 5-3. Tricolorii antrenaţi de Victor Piţurcă au evoluat curajos în prima repriză şi au ratat câteva situaţii foarte bune de a înscrie prin Grozav (min. 2), Bourceanu (min. 6), Daniel Niculae (min. 26) şi Papp (min. 45). În min. 6, meciul a fost întrerupt de un suporter român, care a pătruns pe teren cu deja celebrul mesaj “Justice for Craiova”. În repriza a doua, formaţia noastră a marcat unicul gol al partidei în min. 56, prin Grozav, care a fructificat centrarea lui Torje. Lobonţ a intervenit salvator la ultima acţiune de atac a gazdelor şi astfel noua echipă a lui Piţurcă a obţinut un rezultat dătător de speranţe.

Au evoluat pentru România: Lobonţ - Papp, Chiricheş, V. Găman (84 D. Goian), Raţ (cpt.) - Bourceanu (55 N. Grigore), Florescu (55 Cr. Lazăr) - Torje (82 Al. Maxim), Grozav (65 Chipciu), Cr. Tănase - D. Niculae (51 M. Alexe).