Tricolorii U17 au pierdut primul amical cu Scoția

Fotbal

Sport 26 Februarie 2015 / 00:00 719 accesări

Naționala de fotbal sub 17 ani a României (jucători născuți după 1 ianuarie 1998) a disputat, marți seară, primul dintre cele două jocuri de verificare împotriva selecționatei similare a Scoției. Partida ar fi trebuit să aibă loc în localitatea Ayr, dar cum terenul de acolo nu s-a prezentat în condiții optime din cauza ploii, întâlnirea a avut loc la Kilmarnock (Scoţia). Meciul a revenit scoțienilor, cu scorul de 2-1 (Regan Hendry 40, Calvin Miller / Adrian Petre 48). Printre cei 20 de jucători care au făcut deplasarea în Scoția s-au aflat și opt componenți ai Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi”. Toți au evoluat în această primă confruntare, trei fiind titulari, iar alți cinci intrând pe teren în a doua repriză. Evoluţia jucătorilor Academiei Hagi în acest meci cu Scoția: Tiberiu Căpuşă - fundaş central, a intrat pe teren la pauză; Virgil Ghiţă - fundaş central, a fost căpitanul echipei şi a jucat tot meciul; Andrei Vlădescu - fundaş stânga, a fost titular şi a jucat tot meciul; Szabolcs Kilyen - mijlocaş la închidere, a intrat pe teren la pauză; Andrei Ciobanu - mijlocaş ofensiv, a intrat pe teren la pauză; Carlo Casap - mijlocaş ofensiv, a fost titular şi a jucat până la pauză; Ianis Hagi - atacant, a intrat pe teren la pauză; Robert Grecu - atacant, a intrat pe teren la pauză.

Selecționerul Bogdan Vintilă a folosit în acest meci următorii jucători: Suciu (41 Poiană)  - Dobre, Ghiță, Gîsă (41 Căpușă), Vlădescu - Tănase (41 Kilyen), Oaidă (41 Ciobanu), Casap (41 Kanaloș) - Mihalcea (41 Grecu), Jurj (41 Petre), Cârnaț (41 Ianis Hagi). Meciul revanşă dintre Scoţia U17 și România U17 este programat astăzi, de la ora 17.00. După acest al doilea meci, pentru naționala U17 a României va urma un cantonament în Olanda, iar apoi participarea la Turul de Elită, programat în perioada 21-26 martie, la Birmingham (Anglia), unde tricolorii vor întâlni Slovenia, Norvegia și Anglia. La Turneul final din Bulgaria (6-22 mai) se vor califica prima echipă din fiecare grupă și cele mai bune șapte formații de pe locul secund.