Triplă de aur pentru gimnasta Ana Porgras

Sport 29 August 2011 / 00:00 583 accesări

Ana Porgras, gimnastă legitimată la CS Farul Constanţa, a dominat Campionatul Naţional Individual al Maeştrilor, competiţie care s-a desfăşurat timp de trei zile în Sala Polivalentă “Nadia Comăneci” din Oneşti. Porgras a cucerit trei dintre cele cinci medalii de aur puse în concurs. Astfel, după ce vineri a cucerit titlul la individual concurs, Porgras a strălucit în întrecerile pe aparate care au avut loc ieri. Campioană mondială la bârnă, constănţeanca a confirmat aşteptările şi s-a impus în întrecerea de pe “puntea suspinelor”, la egalitate de puncte, 15,750, cu fosta campioană olimpică şi fostă sportivă la CS Farul, Cătălina Ponor, revenită în activitatea competiţională după o pauză de câţiva ani. Tot cele două gimnaste şi-au disputat titlul naţional şi la sol, Porgras, 14,900p, reuşind să o depăşească pe Ponor. În schimb, Ponor a câştigat finala la sărituri, în timp ce la paralele s-a impus Amelia Racea. „Sunt mulţumită de rezultatele înregistrate şi cred că mi-am îndeplinit obiectivul. A fost o onoare să urc pe aceeaşi treaptă cu Ponor, o campioană olimpică, dar sper să o depăşesc, pentru că mai am loc de medalii”, a spus Porgras.