Triumfuri şi decepţii la Vancouver

Sport 03 Martie 2010 / 00:00 325 accesări

Duminică, la Vancouver, s-a încheiat unul dintre cele două evenimente sportive majore ale anului 2010, Jocurile Olimpice de iarnă. A fost o ediţie memorabilă prin multe întâmplări remarcabile, petrecute atât în arene, cât şi în tribune. Au existat decepţii şi confirmări, au existat sportivi care au dezamăgit, alţii care au strălucit, dar şi vedete care au scris pagini de istorie în competiţia de la Vancouver.

Din categoria campionilor de la care se aştepta mai mult fac parte Lindsey Vonn, Ole Einar Bjoerndalen şi Sven Kramer. Schioara americană Lindsey Vonn a dominat proba de coborâre şi a cucerit medalia de bronz la slalom super-uriaş, dar nu a reuşit să termine cele trei curse tehnice la care a participat. Biatlonistul Ole Einar Bjoerndalen, legendar în disciplina sa, a câştigat doar o medalie de aur (la ştafeta 4x7,5 km), nereuşind să se impună şi în celelalte probe la care a mai luat startul. Olandezul Sven Kramer a obţinut titlul olimpic la 5.000 m patinaj viteză, însă o eroare a antrenorului său, care i-a indicat greşit culoarul de încadrare, l-a împiedicat să câştige medalia de aur şi în proba de 10.000 m.

Printre sportivii care şi-au realizat obiectivele se numără Marit Bjoergen, Wang Meng, Simon Ammann, Magdalena Neuner, Jung-Su Lee şi Martina Sablikova. Norvegianca Marit Bjoergen a câştigat cinci medalii, dintre care trei de aur, la schi fond. Chinezoaica Meng Wang a reuşit o triplă de aur, la short-track. La opt ani după dubla olimpică la sărituri de la trambulină (Salt Lake City, 2002), elveţianul Simon Amman a repetat performanţa la Whistler. Biatlonista germană Magdalena Neuner a cucerit două medalii de aur şi una de argint în probele individuale, la fel ca şi sud-coreeanul Jung-Su Lee, la short-track. Cehoaica Martina Sablikova a dominat şi ea concursul de patinaj viteză, obţinând două medalii de aur şi una de bronz. De asemenea, schioara germană Maria Riesch a cucerit două medalii de aur, în timp ce Bode Miller (SUA) şi Aksel Lund Svindal (Norvegia) au urcat, la rândul lor, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

La capitolul dezamăgiri, putem trece medalia de argint a patinatorului rus Evgheni Pluşenko, învins de americanul Evan Lysacek după o notare controversată a programelor libere prezentate de cei doi sportivi. Campion olimpic la Torino, americanul Apolo Anton Ohno a cucerit trei medalii la short-track, dar niciuna de aur.

Clasamentul final pe medalii arată astfel: 1. Canada 14 medalii de aur, 7 de argint şi 5 de bronz; 2. Germania 10/13/7; 3. SUA 9/15/13; 4. Norvegia 9/8/6; 5. Coreea de Sud 6/6/2; 6. Elveţia 6/0/3; 7-8. China şi Suedia 5/2/4; 9. Austria 4/6/6; 10. Olanda 4/1/3; 11. Rusia 3/5/7; 12. Franţa 2/3/6; 13. Australia 2/1/0; 14. Cehia 2/0/4; 15. Polonia 1/3/2; 16. Italia 1/1/3; 17-18. Belarus şi Slovacia 1/1/1; 19. Marea Britanie 1/0/0; 20. Japonia 0/3/2; 21-22. Croaţia şi Slovenia 0/2/1; 23. Letonia 0/2/0; 24. Finlanda 0/1/4; 25-26. Estonia şi Kazahstan 0/1/0. La JO s-au acordat un total de 258 de medalii, din care 86 de aur, 87 de argint şi 85 de bronz.