Trofeu european pentru FC Porto

Fotbal / Finala UEFA Europa League: FC PORTO - SPORTING BRAGA 1-0

Sport 19 Mai 2011 / 00:00 618 accesări

După Şahtior Doneţk şi Atletico Madrid, FC Porto este a treia formaţia care câştigă UEFA Europa League. Aseară, la Dublin, când toată lumea aştepta pauză, golgeterul Radamel Falcao a lovit necruţător, după centrarea lui Guarin, lovitura de cap a atacantului lui Porto lăsându-l fără replică pe Artur. A fost al 17-gol reuşit de Falcao în actuala ediţie a UEL. Dar acesta a fost cel mai important, pentru că a adus trofeul la Porto. Trupa lui Andre Villas-Boas a avut emoţii în primul minut al reprizei secunde, atunci când Braga a ratat egalarea, Helton intervenind salvator la mingea şutată de Mossoro. Presiunea din final a echipei din Braga a fost în zadar, Porto menţinându-şi avantajul minim, suficient pentru obţinerea trofeului. Săpunaru a evoluat tot meciul pentru FC Porto, primind un cartonaş galben. Scor final: FC Porto - Sporting Braga 1-0 (Falcao 44).

Au evoluat - FC Porto (antrenor Andre Villas-Boas): Helton (cpt.) - Săpunaru, Rolando, Otamendi, Alvaro Pereira - Guarin (73 Belluschi), Fernando, Moutinho, Varela (79 J. Rodriguez) - Hulk, Falcao; Sporting (antrenor Domingos Paciencia): Artur - M. Garcia, Paulao, A. Rodriguez (46 Kaka), Silvio - Custodio, Hugo Viana (46 Mossoro), Vandinho (cpt.) - Alan, Lima (66 Meyong), Paulo Cesar. Cartonaşe galbene: Săpunaru, Helton / Hugo Viana, Silvio, M. Garcia, Mossoro, Kaka. Au arbitrat: Carlos Velasco Carballo - Roberto Alonso Fernandez şi Jesus Calvo Guadamuro, rezervă: David Fernandez Borbalan, adiţionali: Carlos Clos Gomez şi Antonio Rubinos Perez (toţi din Spania).