Trofeul “Telegraf”, în faţa penultimului act

Sport 04 Martie 2008 / 00:00 671 accesări

Sferturile de finală ale Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală, competiţie ajunsă la a 17-a ediţie, au atras în tribunele Sălii Sporturilor un numeros public, care a plecat acasă mulţumit de spectacolul oferit duminică de cele mai bune opt echipe ale turneului. Prima întîlnire a pus faţă în faţă campioana de anul trecut, Voinţa, şi o formaţie care în ultimii ani s-a abonat la fazele superioare, Alpha. Cu cinci foşti divizionari A în teren, Axinciuc, Gr. Tudor, Chirea, Culeafă şi Cornăţeanu, Alpha a fost mai periculoasă în prima repriză, cînd a avut şi o bară, prin Cornăţeanu. Golurile au apărut însă abia după pauză: Axinciuc a deschis scorul în min. 25, iar Gechereanu a egalat în min. 35. După doar un minut, cei de la Voinţa au rămas fără Ţăranu, eliminat pentru două cartonaşe galbene, însă şansa lor a fost... cronometrorul de la masa oficială, care a fluierat finalul partidei în min. 38! Cele două minute rămase din inferioritatea numerică a Voinţei s-au scurs în debutul prelungirilor, dominate autoritar de Alpha, care l-a avut însă pe Tudor în postura de... „ratangiu-şef”: două şuturi în bară şi o altă ratare singur cu poarta goală! Acelaşi Tudor a fost cît pe-aci să-şi îngroape echipa la loviturile de departajare (a apărat V. Popa), apoi Iordan a şutat în bară. Au înscris, pe rînd, Cornăţeanu, Gechereanu şi Culeafă, iar Dumitrof a trimis alături penalty-ul decisiv: 3-2 pentru Alpha, scor final. Campionii din 2007 au părăsit prematur competiţia, plătind însă tribut unui lot mai subţire decît în ediţia precedentă.

A urmat întîlnirea dintre alte două favorite la podium, Săgeata Stejaru şi Portul-Arca. Săgeata, campioană în 2005 şi 2006, pare anul acesta hotărîtă să reînnoade şirul victoriilor. Împotriva unei formaţii solide în toate compartimentele, portuarii au avut mari probleme în atac, unde Şimu şi Guriţă au fost anihilaţi de fraţii Paşata. Butoiu (min. 3) şi Guliu (min. 5) au profitat de erorile adversarilor, marcînd simplu, pe contraatac, apoi în loc de 3-0 (Fl. Şerban a lovit bara, în min. 15) s-a făcut 2-1 (gol Băjenaru, min. 17), iar Portul a revenit în meci. Săgeata a dominat repriza secundă, a marcat golul al treilea prin N. Paşata (min. 24) şi a ratat numeroase alte ocazii, în special prin Marian Popa şi Anagnoste. Fiecare echipă a avut şi cîte o bară (M. Popa, respectiv Băjenaru), iar scorul final, 3-2 pentru Săgeata, l-a stabilit Doru Lupu în al treilea minut de prelungiri.

Amănunte despre celelalte două sferturi, MARŞTEFI - Telegraf & TV Neptun 8-5 şi MUNICIPAL - CS Eforie 3-2, puteţi citi în numărul nostru de mîine. Tragerea la sorţi a semifinalelor va avea loc miercuri, la ora 12.00, la sediul redacţiei cotidianului “Telegraf” (Bd-ul Mamaia nr. 296).

Sponsorii competiţiei: Hypermarketul Carrefour, Conpress Holding şi Restaurantul “Rustic”.