Ucraina - România 2-0, în Cupa Davis

Tenis de câmp

Sport 01 Februarie 2014 / 00:00 801 accesări

Vineri, la Megaron Tennis Club din Dnepropetrovsk, au avut loc primele două meciuri de simplu din cadrul întâlnirii de Cupa Davis dintre echipele României şi Ucrainei, din primul tur al Grupei I valorice a zonei Europa-Africa. După această primă zi, Ucraina conduce România cu 2-0 şi este ca şi calificată pentru turul următor al competiţiei. Conform aşteptărilor, Adrian Ungur (locul 122 ATP) nu a rezistat în faţa primului jucător ucrainean, Serghei Stahovski (85 ATP), care s-a impus lejer, cu scorul de 6-3, 6-1, 6-4, într-o oră şi 45 de minute.

Surpriza neplăcută pentru noi a venit din al doilea meci al zilei, în care cel mai bun jucător român, Victor Hănescu (72 ATP), a cedat neaşteptat în faţa lui Ilia Marcenko (160 ATP), după aproape patru ore de joc! Scorul final a fost 4-6, 2-6, 6-3, 7-6 (8/6), 6-4, cu Hănescu învins după ce a condus cu 2-0 la seturi şi a avut trei mingi de meci în tie-break, la 6-3!!! Românul a fost extrem de inconstant în ultimele două seturi, ratând în setul 5 trei mingi de break la 3-3.

Sâmbătă, de la ora 16,00, va avea loc partida de dublu, între perechile Victor Hănescu / Horia Tecău şi Denis Molcianov / Serghei Bubka jr. Duminică sunt programate ultimele meciuri de simplu, Hănescu - Stahovski (ora 14.00) şi Ungur - Marcenko. Toate întâlnirile sunt transmise în direct de TVR 2.