Ucraina - România 3-1, în Cupa Davis

Tenis de câmp

Sport 03 Februarie 2014 / 00:00 526 accesări

La Megaron Tennis Club din Dnepropetrovsk s-a încheiat ieri întâlnirea de Cupa Davis dintre echipele României şi Ucrainei, din primul tur al Grupei întâi valorice a zonei Europa-Africa. Gazdele s-au impus cu scorul de 3-1 şi au obţinut calificarea pentru turul următor, în care vor întâlni Suedia, în timp ce România va evolua în compania Letoniei pentru a se menţine în acest eşalon al Cupei Davis, penultimul ca valoare.

După cele două înfrângeri din meciurile de simplu de vineri, echipa noastră a fost „ţinută în viaţă” de Horia Tecău şi Marius Copil, care au reuşit să câştige în patru seturi întâlnirea de dublu de sâmbătă, cu Denis Molcianov şi Serghei Bubka jr., scor 5-7, 6-3, 6-4, 6-4. La 2-1, gazdele mai aveau nevoie de un singur succes pentru a tranşa calificarea în favoarea lor, iar acesta a venit chiar în primul meci de duminică, în care s-au întâlnit jucătorii nr. 1 ai celor două echipe. Punctul decisiv a fost realizat de Serghei Stahovski, care l-a învins cu 3-6, 6-3, 6-2, 6-2 pe Victor Hănescu, după două ore şi 15 minute de joc. Jucătorul nostru a început din nou bine, ca şi vineri, când l-a condus cu 2-0 la seturi pe Ilia Marcenko, pierzând în cele din urmă cu 2-3. Însă, după un prim set câştigat de român, Stahovski şi-a impus superioritatea, ajutat pe alocuri şi de arbitrii de linie ucraineni... Ultimul meci de simplu, cel dintre Ilia Marcenko şi Marius Copil, nu s-a mai disputat, astfel că scorul final al întâlnirii a fost Ucraina - România 3-1.